BRATISLAVA. Hornonitrianske bane Previdza získali do svojho portfólia nové bane. Koncom novembra získali najmladšiu hnedouhoľnú baňu na Slovensku - Baňu Čáry neďaleko Kútov. Pôvodný vlastník, skupina Energy Group, zároveň predal svoj minoritný podiel v Hornonitrianskych baniach. Informáciu ako prvý priniesol portál etrend.sk s odkazom, že výšku obchodu ani jedna zo strán nezverejnila.
Tri bane na Slovensku
Prievidzké Hornonitrianske bane aktuálne na Slovensku prevádzkujú tri bane - Nováky, Cigeľ a Handlová. Portál etrend píše, že zásoby uhlia v bani Cigeľ sú však tesne pred vyťažením a v roku 2016 ju majú zatvoriť. Aj preto sa podľa hornonitrianskych baní javí baňa Čáry ako náhrada za baňu Cigeľ. Tá má mať zásoby uhlia vo výške 25 miliónov ton.
Hornonitrianske bane za hlavnú výhodu nového obchodu vidia nielen v udržaní ťažobnej spôsobilosti a objemu tržieb spoločnosti. Pozitívnym efektom je podľa baní aj v sociálnej oblasti. Zamestnanci Bane Čáry budú v podniku pracovať aj naďalej, pričom vlani tam pracovalo 240 ľudí, z toho v podzemí 160.
Vlani sa v Bani Čáry vyťažilo 166 kiloton hnedého uhlia. Medziročne išlo o pokles na úrovni siedmich percent. Vláda vo svojej prognóze z roku 2013 týkajúcej sa očakávanej ťažby v jednotlivých baniach uviedla, že objem vyťaženého hnedého uhlia z bane Čáry v budúcom roku stúpne na 200 kiloton a od roku 2021 bude na úrovni 500 kiloton.
Istý biznis
Baňa Čáry patrila spolu s ďalšou hnedouhoľnou baňou Dolina do portfólia skupiny Energy Group. Tá však v tomto roku svoje brány zavrela.
Hornonitrianske bane, ktoré vlastní podnikateľ Peter Čičmanec, majú na najbližších 14 rokov istý biznis. Začiatkom septembra ministerstvo hospodárstvo pod vedením nominanta Smeru Vazila Hudáka rozhodlo, že vo všeobecnom hospodárskom záujme je, aby Slovenské elektrárne od roku 2017 do roku 2030 stále vyrábali elektrinu aj zo slovenského hnedého.
Do teraz platilo pravidlo, že podobné rozhodnutia na podporu stratových baní ministerstvo vydávalo najviac na jeden rok. Vlani urobilo prvú výnimku, rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme vydalo na roky 2015 a 2016.
Podpora výroby elektriny z hnedého uhlia nie je lacná. Z minuloročného rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vyplýva, že odberatelia za jej výrobu zaplatili približne 93 miliónov eur.