BERLÍN. Nemecko si na budúci rok plánuje požičať na trhoch viac peňazí ako tento rok, aby splatilo staršie dlhy a pokrylo náklady spojené s prílevom utečencov.
Oznámila to dnes nemecká agentúra pre riadenie dlhu, ktorá zároveň uviedla, že vláda v Berlíne stále plánuje udržať vyrovnaný rozpočet. Informovala o tom agentúra Reuters.
Presnejšie, Nemecko chce na budúci rok zvýšiť emisiu dlhopisov na 214,5 miliardy eur z tohoročných 186,5 miliardy eur.
Chcú dodržať vyrovnaný rozpočet
"Plán emisie je založený na vyrovnanom rozpočte," uviedol Tammo Diemer, riaditeľ dlhovej agentúry. Dodal, že vláda sa rozhodla emitovať viac dlhopisov, pretože bude musieť vyrovnať viac pohľadávok ako tento rok.
Diemer na otázku, či program Európskej centrálnej banky, ktorá tento rok spustila rozsiahly nákup dlhopisov eurozóny, ovplyvnil plány nemeckej vlády na emisiu dlhopisov, odpovedal: "Nezaznamenali sme žiadny výrazný účinok."
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble má v úmysle udržať aj v roku 2016 vyrovnaný federálny rozpočet, už tretí rok po sebe. Čo by malo znamenať, že Nemecko nevydá žiadne dlhopisy. Ale Berlín stále potrebuje peniaze aj z finančných trhov, pretože zatiaľ nedokáže v plnej miere uhradiť staršie dlhy z rozpočtových príjmov.
A navyše, tohoročný rozpočtový prebytok vo výške viac ako 6 miliárd eur nemôže použiť na redukciu dlhu, ktorého celková hodnota je 1,1 bilióna eur, ale na nečakané výdavky spojené s prílevom utečencov v tomto aj v nasledujúcom roku. A to si vyžiada ďalšie financie, takže musí nakoniec zvýšiť emisiu dlhopisov.
Nemecko je cieľovou krajinou migrantov zo Sýrie a iných nestabilných regiónov sveta, takže nesie na svojich pleciach aj najväčšiu záťaž spojenú s utečeneckou krízou. Nemecké úrady očakávajú, že tento rok príde do krajiny viac ako 1 milión migrantov.
Cena za utečencov - šesť miliárd
Ekonomický inštitút DIW odhaduje, že výdavky Nemecka na utečencov sa zvýšia zo zhruba 6 miliárd eur v tomto roku na 15 miliárd eur v roku 2016 a 17 miliárd eur v roku 2017.
Plánovaná emisia dlhopisov v roku 2016 je zhruba rovnaká ako v roku 2014, keď si Berlín požičal na trhoch 212 miliárd eur, čo bolo menej ako 257 miliárd eur v roku 2013. V čase, keď globálna kríza v roku 2009 vrcholila, vydalo Nemecko dlhopisy za 334 miliárd eur.
Diemer dodal, že plány na budúcoročnú emisiu zahŕňajú aj akýsi "nárazník", teda určitú finančnú rezervu, takže konečná suma môže byť napokon nižšia. Aj tento rok si Berlín chcel pôvodne požičať 200 miliárd eur, ale nakoniec vydal dlhopisy v hodnote 186,5 miliardy eur, keďže vláda vybrala na daniach viac peňazí, ako pôvodne očakávala.