BRATISLAVA. Americká centrálna banka (Fed) zvýšila prvýkrát po deviatich rokoch kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,25 percenta. Federálny rezervný systém tak vyslal správu, že verí, že americká ekonomika prekonala finančnú krízu z rokov 2007 až 2009.
„Krok je potvrdením toho, že oživenie rastu americkej ekonomiky si už viac nevyžaduje barličku nulových úrokov,“ hovorí analytik Sberbank Vladimír Vaňo.
Fed zaviedol nulovú úrokovú sadzbu, aby bojoval proti poklesu cien, takzvanej deflácii. Z rovnakého dôvodu znižovala vlani úroky aj Európska centrálna banka.

Dlho očakávaný malý krok
So zvýšením úrokových sadzieb Fed dlho otáľal, obával sa, že by mohol zabrzdiť ekonomický rast krajiny. Podľa odborníkov bol príliš opatrný. Finančné trhy očakávali zvýšenie už takmer dva roky.
Aj preto bežní ľudia zvýšenie sadzby príliš nepocítia.
„Prvé malé zvýšenie sadzieb sa v zásade nijakým významným spôsobom neprejaví na ekonomike či živote ľudí. Väčšina segmentov ekonomiky ho už dávno 'zacenila' predtým, ako nastalo,“ objasňuje analytik J&T Stanislav Pánis.
Americký dolár začal rásť ešte predtým, ako Fed vyhlásil zvýšenie sadzieb. hneď po vyhlásení Fedu však dolár posilnil dolár oproti euru ešte o jedno percento.