BRATISLAVA. Predstavte si pokope obyvateľov osemposchodovej bytovky alebo 60 študentov jedného ročníka vysokej školy. Práve toľko ľudí pracuje pre najväčšieho zamestnávateľa v okrese Poltár. Je ním rodinná sklárska spoločnosť Sonne Chrystal.
Posledná, ktorá sa v Banskobystrickom kraji drží ešte sklárskej tradície. Jedna z dvoch sklárskych firiem, ktoré na Slovensku pretrvali až dodnes.
,,Som štvrtá generácia sklárov v rodine. Naša firma funguje už 26 rokov," hovorí Andrej Trčan, syn majiteľov spoločnosti.
“V Poltár je vyše 21-percetná nezamestnanosť. Bez práce je takmer 2700 ľudí.
„
Sonne Chrystal sídli v súčasnosti v budove, kde kedysi bývala stredná sklárska škola. Stačí prejsť cez cestu a človek sa ocitne na pozemku bývalých veľkých poltárskych sklárni Slovglass. Kedysi zamestnávali 2500 ľudí, sú to štyri roky, čo úplne zanikli. A s nimi pomaly zanikali stredné školy a život v meste.
V okrese Poltár je vyše 21-percetná nezamestnanosť. Bez práce je takmer 2700 ľudí. Priemerná nezamestnanosť na Slovensku je približne 11 percent.
V roku 2012 vyhrala v Poltári voľby strana Smer-SD. Získala viac ako 59 percent všetkých hlasov.
Poór sklárne nerozbehol, na peniaze má stále nárok
Nádej na získanie novej práce v ľuďoch pred troma rokmi prebudil podnikateľ Vladimír Poór. S plánom obnoviť sklársku výrobu a zamestnať stovky ľudí v regióne odklepla vláda Roberta Fica v máji 2014 Poórovej firme Poltár Crystal & Steel dotáciu vo výške 12 miliónov eur. Spoločnosť mala na oplátku vytvoriť 400 pracovných miest, sklárne mali opäť vyrábať strojovo fúkané a lisované výrobky.
Dodnes Poór v Poltári sklársku výrobu neobnovil. Stretnúť sa nechcel a na otázky mailom sa rozhodol neodpovedať. Otázne tak ostáva, či firma Poltár Crystal & Steel rozbehne sklársku výrobu tento rok, budúci rok alebo vôbec.
Nárok na peniaze má firma stále, doteraz z nich nevyčerpala ani euro. Štát však dotáciu nezrušil. O ďalšom postupe sa rozhodne až koncom apríla, dovtedy musí firma predložiť ročnú správu. „Po podaní tejto správy posúdime ďalší postup,“ povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
V budove bývalých sklárni je v súčasnosti strojárska výroba. Pri letmom pohľade na fabriku sa však zdá, že sa v nej vo veľkom nič nevyrába. Podľa Poltárčanov tam pracuje maximálne 30 ľudí. Pred vchodom sa okolo jednej popoludní, teda v čase, keď sa väčšinou menia zmeny, pohybujú len dvaja muži. Vyzerajú ako vrátnici.

Posledná sklárska firma doplatila na sankcie
Poltárčania sú z toho, ako to so závodom dopadlo, sklamaní. Ešte pri ohlásení investície Poórom mnohí dúfali, že sa tradícia do regiónu vráti. A s ňou aj život do mesta.