BRATISLAVA: Český Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý vedie a spoluvlastní podnikateľ Daniel Křetínský, vstupuje do Slovenských elektrární. S talianskou spoločnosťou Enel podpísal v piatok podvečer kúpnu zmluvu.
Denníku SME to potvrdil hovorca EPH Daniel Častvaj.
„Dcérska spoločnosť EPH (EP Slovakia BV, entita registrovaná v Holandsku, pozn. red.) v piatok podpísala zmluvu s firmou Enel Produzione SpA, dcérskou spoločnosťou firmy Enel SpA, o predaji podielu, ktorý Enel drží v spoločnosti Slovenské elektrárne,“ povedal Častvaj.
Poradcom EPH v celom obchode bola UniCredit Bank, ktorá pôsobí nielen v Českej republike, ale i na Slovensku. Hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková doplnila, že UniCredit Bank tiež podporila vzťahy medzi EPH a talianskym Enelom.
Obchod podlieha schváleniu Európskej komisie.
Vytvoria dcérsku firmu
Křetínského firma získa akcie v Slovenský elektrárňach v nasledovných krokoch.
Taliansky Enel, ktorý v Slovenských elektrárňach mal 66-percentný podiel, vytvorí novú spoločnosť. Volať sa bude HoldCo. Na túto spoločnosť Enel prevedie svoj 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach.
EPH bude môcť časom vo firme HoldCo získať až 100-percentný podiel.
No najprv získa EPH 50-percentný podiel v HoldCo, Enelu za to zaplatí 150 mili ónov eur. To v praxi bude znamenať, že EPH bude mať v Slovenských elektrárňach približne 33 percentný podiel.

Väčší vplyv na HoldCo bude môcť Křetínsky získať až po dokončení Mochoviec, čo je plánované na roky 2016 až 2017. Enel s EPH vyčíslili, že za zvyšný podiel v HoldCo môže EPH zaplatiť okolo 225 miliónov eur.
Enel si v dohode s EPH nechal aj zadné vrátka. Do zmluvy si dal možnosť, že by akcie, ktoré predal, mohol pýtať späť.
„Tieto opcie sú uplatniteľné 12 mesiacov po obdržaní Povolenia na skúšobnú prevádzku pre v súčasnosti budované bloky jadrovej elektrárne Mochovce. Na základe súčasného plánu prác je možné uplatniteľnosť týchto opcií očakávať v prvom polroku 2019,“ napísal vo svojom stanovisku Enel.
Celková cena akcií elektrární je oveľa vyššia. Enel vyčíslil, že cena za 66-percentný podiel je 750 miliónov eur, pričom bude podliehať úpravám.
Do hry bude vstupovať napríklad celková cena za dokončenie jadrovej elektrárne Mochovce. Rozpočet na ich dostavbu sa zatiaľ pohybuje na úrovni 4,6 miliardy eur, pričom sa už neraz navyšoval. Pôvodne sa totiž rátalo, že dostavba Mochoviec vyjde na približne 2,8 miliardy eur.
Posúvali sa aj termíny na dostavu Mochoviec. Pôvodný termín hovoril o roku 2013.
Štát chce viac
Podiel v Slovenských elektrárňach získal taliansky Enel v roku 2006, teda v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Za 66 percentný podiel zaplatil 840 miliónov eur.
Za skoro 10 rokov pôsobenia Talianov v Slovenských elektrárňach sa tak hodnota podielu znížila skoro o 100 miliónov eur.
Svoj boj o viac podielu v Slovenských elektrárňach sa nevzdáva ani štát. S Enelom si chce vyjednať opciu na získanie 17 percent akcií. Ak by sa mu to podarilo, v Slovenských elektrárňach získa väčšinu.
V blízkej dobe by mal podpísať s talianskym Enelom memorandum.
„Opciu by mohol štát využiť do šiestich mesiacov od dokončenia jadrovej elektrárne,“ konštatoval premiér Robert Fico zo Smeru v stredu po rokovaní vlády. Premiér o možnej cene za tieto akcie hovoriť nechcel, keďže podľa neho sa to aktuálne nedá.
Podmienkou na získanie navyše akcií podľa Fica bude, ak sa Enel rozhodne predať svoj zvyšný podiel v Slovenských elektrárňach.
Okrem získania opcie na akcie navyše, štát chce aj ďalšie silnejšie postavenie. Do memoranda si dal podmienku dostavby Mochoviec, či predkupné právo na kúpu Slovenských elektrární.
Viacerí hráči
Enel si EPH na exklúzívne rokovania vybral v lete tohto roka. Okrem nich do hry o Slovenské elektrárne vstúpil aj Slovnaft s maďarským MVM Group. Hovorilo sa, že záujem o slovenské atómky má aj fínska spoločnosť Fortum.
Nepriamy záujem mala mať aj čínska CNNC, pričom tá ponuka talianskemu Enelu oficiálne nedala.
Ešte na začiatku o Slovenské elektrárne mal záujem aj český ČEZ, ktorý Slovenské elektrárne chcel získať v čase privatizácie. Ani on nakoniec ponuku talianskemu Enelu nedodal.