BRATISLAVA. Slovenské poľnohospodárstvo sa nachádza v červených číslach, klesá jeho sebestačnosť a produkcia v živočíšnej aj rastlinnej výrobe.
Produkcia sektora poľnohospodárstva sa dlhodobo znižuje nevyužívaním výrobných zdrojov krajiny, ľudí, strojov a hospodárskych zvierat, čím vzniká škoda pre národné hospodárstvo. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Dovoz bol nižší
Objem pasívneho salda zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo od januára do augusta tohto roka 664,8 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa toto saldo znížilo o 7 %, čo predstavuje objem 49,9 mil. eur.
Záporné saldo vývozu a dovozu v medziročnom porovnaní kleslo pri živočíšnych výrobkoch o 5,9 %, u tukov a olejov o 31 % a pri rastlinných výrobkoch o 62,5 %. Záporné saldo sa zvýšilo len u potravín, nápojov a tabaku o 9,1 %.
Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov bol v januári až auguste tohto roku v objeme 2,48 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bol dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov o 0,3 % nižší.
Vyšší dovoz bol v januári až auguste tohto roku oproti tomu istému obdobiu minulého roka zaznamenaný u rastlinných výrobkov o 7,6 % a v odvetví potravín, nápojov a tabaku o 2,7 %. Nižší dovoz bol v sledovanom období zaznamenaný v odvetví tukov a olejov, o 23,8 % a pri živočíšnych výrobkoch o 7,8 %.
Vedú lacnejšie suroviny
Podľa SPPK je v sektore poľnohospodárstva dominantný export lacnejších surovín, pričom hotové spracované potraviny sa na Slovensko dovážajú.
“Pridaná hodnota tak zostáva za hranicami. A smutné je, že tento stav je aj u takých výrobkov, ktoré sme schopní si vyrobiť aj doma, zrejme aj v lepšej kvalite. To, čo vytvára túto situáciu, je však nákupná cena,” komentovala Holéciová.
V sledovanom období bol objem vyvezených agropotravinárskych výrobkov v celkovej hodnote 1,816 mld. eur. To v medziročnom porovnaní predstavuje zvýšenie o 2,4 %.
Najviac sa v medziročnom porovnaní znížil vývoz tukov a olejov o 20,1 %, nižší bol aj vývoz živočíšnych výrobkov o 8,3 % a vývoz potravín, nápojov a tabaku o 1,3 %. Medziročne sa zvýšil len vývoz rastlinných výrobkov, o 21,8 %.