BRATISLAVA. Ak poberáte akýkoľvek dôchodok od štátu, od budúceho roka si polepšíte len veľmi málo.
Podľa odborníkov sa na budúci rok dôchodky zvýšia najmenej v histórii. Niektorým poberateľom sa zvýši dôchodok napríklad len o jedno euro.
Ide pritom o výrazný pokles, keďže začiatkom roka 2015 sa dôchodky zvyšovali o vyše 5 eur, pred tromi rokmi to bolo dokonca o viac ako 11 eur mesačne.
Záleží na cenách
Keďže sa ceny v porovnaní s vlaňajškom veľmi nemenili a výrazne nerástla ani priemerná mzda, dôchodky veľmi neporastú.
Pri valorizácii dôchodkov sa hľadí najmä na to, či rástli napríklad ceny potravín. Ak stagnovali, napríklad ako tento rok, dôchodky sa výraznejšie zvyšovať nebudú.
„Zmyslom pravidelného zvyšovania dôchodkov je, aby sa dôchodcom kompenzoval rast životných nákladov. No v poslednom období ceny nerástli,“ povedal pred časom pre denník SME hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Zvýšenie o 1,90 eura mesačne čaká poberateľov starobného a predčasného starobného dôchodku.
Sirotský dôchodok sa zvýši len o 60 centov. Vdovské dôchodky sa zvýšia o 1,20 eura mesačne.
Zvýšia ho automaticky
O vyšší dôchodok žiadať netreba, Sociálna poisťovňa ho zvýši automaticky a poberateľ o tom dostanete od poisťovne písomné rozhodnutie.
Vyššie dôchodky pritom nebudú vyplácané hneď v januári, ale prvýkrát až vo výplatnom termíne za január.
Zároveň v tomto termíne poisťovňa doplatí aj zvýšenie dôchodku od 1. januára 2016 do posledného dňa pred výplatným termínom v mesiaci január.
Zvyšovanie dôchodkov sa týka všetkých dávok poberateľa. Ak napríklad dostáva starobný a zároveň napríklad vdovecký dôchodok, zvýšia sa oba.
Treba však pamätať na to, že ak má poberateľ nárok na dve dôchodkové dávky, jednu z nich nedostáva v plnej, ale len v polovičnej výške.
Podľa toho sa dôchodky aj valorizujú, teda zvyšujú. Ak je napríklad starobný dôchodok vo výške 90 eur a vdovecký vo výške 300 eur, starobný dôchodok sa od začiatku roka zvýši len o 0,60 eura. Vdovecký dôchodok sa pritom zvýši o 1,20 eura mesačne.
Nárok na minimum
Od júla tohto roka vláda zaviedla aj minimálny dôchodok. Ten závisí najmä od počtu odpracovaných rokov, respektíve rokov, počas ktorých bol poberateľ dôchodku dôchodkovo poistený. Minimálna hranica je 30 rokov.
To v praxi znamená, že kto bol dôchodkovo poistený najmenej 30 rokov, má nárok na minimálny dôchodok vo výške 296,50 eura. Ak to bolo napríklad 31 rokov, minimálny dôchodok sa bude 273,40 eura.
Horná hranica minimálneho dôchodku pritom nie je stanovená, treba však pamätať na to, že do minimálneho dôchodku sa započítavajú všetky dôchodkové dávky, ktoré dôchodca poberá.
Byť dôchodkovo poistený najmenej tridsať rokov však na získanie minimálneho dôchodku nestačí.
Sociálna poisťovňa totiž poberateľovi nemusí započítať všetky roky. Uznáva len tie, keď poistenec dosiahol požadovaný príjem.
Roky odpracované pred rokom 1993 sa počítajú všetky, bez ohľadu na výšku zárobkov. Od roku 1994 sa však zohľadňujú len tie roky, keď poistenec zarábal najmenej štvrtinu vtedajšej priemernej ročnej mzdy.
Cieľom minimálneho dôchodku je zabezpečiť poberateľom taký príjem, aby neboli odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi.
Federálni dôchodcovia dostanú viac
O vyrovnávací príplatok musia dôchodcovia požiadať Sociálnu poisťovňu.
BRATISLAVA. Dôchodcovia, ktorí počas existencie Česko-Slovenska pracovali vo firme so sídlom v Česku, by mali dostávať takzvaný vyrovnávací príplatok.
Štát totiž rozhodol, že týmto dôchodcom doplatí od januára rozdiel medzi sumou, ktorú by dostávali, keby pracovali iba na Slovensku, pretože čisto slovenský dôchodok im môže priniesť viac peňazí.
„Od januára 2016 začne Sociálna poisťovňa rozhodovať o novej dôchodkovej dávke – vyrovnávacom príplatku,“ potvrdil pre denník SME hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
O vyrovnávací príplatok sa bude žiadať, poisťovňa ho prizná najskôr od 1. januára 2016, pričom vyplácať sa má spolu so starobným dôchodkom.
„O príspevok odporúčame požiadať až vtedy, keď budú mať rozhodnutie Českej správy sociálneho zabezpečenia o valorizácii českého dôchodku, pretože jeho výška ovplyvňuje výšku vyrovnávacieho príspevku,“ upozornil Višváder.
Prognostik SAV Vladimír Baláž však pripomína, že netreba zabúdať ani na to, že kurz českej koruny oproti euru sa mení a čisto slovenský dôchodok nemusí byť vždy ten výhodnejší.
Podmienkou na získanie doplatku je, aby mal dôchodca odpracovaných aspoň 25 československých rokov pred 1. januárom 1993 a aspoň rok podľa slovenských predpisov do 31. decembra 2003.
To zakladá nárok na dôchodky z oboch krajín. Kým na Slovensku zákony doplatok neumožňovali, v Česku funguje už dva roky.