Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Čína nezačala Nový rok práce úspešne. Jej akciový trh sa v prvý deň obchodovania prepadli o sedem percent.
Trh tak reagoval na správu o ďalšom prepade čínskeho priemyselného sektora, ktorá spoločne s klesajúcou čínskou menou prehĺbila obavy o zdravie druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Problémom je tiež napätie na Blízkom východe, kvôli ktorému vzrástli ceny ropy.
Zastavili burzu
Aby Čína zastavila ešte hlbší prepad, obchodovanie na burze ráno pozastavila. Po prepade o päť percent, sa obchodovanie pozastavilo na 15 minút. No nepomohlo to, po otvorení akcie v prepade pokračovali.
Po poklese o 7 percent bolo obchodovanie približne 90 minút pred očakávaným uzatvorením trhov predčasne ukončené. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Podľa zahraničných médií je to prvýkrát, čo Číňania použili nový mechanizmus pre prerušenie obchodov na burze. Krajina ho zaviedla po minuloročných masívnych výkyvoch na trhoch.
Len čo sa index CSI 300 (zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene) vychýli o päť percent oproti záverečnej hodnote z predošlého obchodného dňa, obchodovanie s akciami sa preruší na štvrť hodiny.
Výkyv o sedem percent potom spôsobí pozastavenie obchodov na celý zvyšok obchodného dňa.
„Je to dramatický začiatok obchodovania,“ cituje agentúra Bloomberg Khiem Do z hongkonského Baring Asset Managementu.
Klesli aj európske trhy
Na pokles na čínskom trhu zareagoval takmer okamžite aj európsky akciový trh. Podľa analytika Sberbank Vladimíra Vaňa hneď po otvorení nasledovali prepadom Čínu. Hlavný európsky burzový index Euro Stoxx 50, ktorý sleduje najvýznamnejšie akcie eurozóne, klesol už na začiatku dňa o 2,6 percenta.
Ako ďalej informuje portál nemeckej spravodajskej televíznej stanice N24 prepad čínskej burzy mal ozvenu aj na nemeckej akciovej burze vo Frankfurte nad Mohanom
Podobne sa trhy zachovali aj koncom augusta, keď sa panika sa z čínskeho akciového trhu preniesla na burzy po celom svete.

"Ako sme sa presvedčili aj vlani v lete, takéto externé negatívne šoky pre domáci európsky akciový trh môžu byť len netrvácne, pokiaľ nie sú sprevádzané aj opodstatnenými domácimi negatívnymi správami," hovorí Vaňo.
Slováci by podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej výkyvy na trhoch nemali zvlášť pocítiť. A to ani tí, ktorí si sporia v akciových či indexových fondoch. "Takéto výkyvy nie sú problém, pri dlhodobejšom sporení sa v strebú. Problém by to bolo až vtedy, ak by trhy padali dlhšie," hovorí Muchová.
Ako ďalej dodáva, v najbližšom čase sa môžu krátkodobé prepady na európskych trhoch kvôli Číne opakovať.
Obavy o vývoj čínskej ekonomiky nie sú nové. Už vlani sa hromadili správy o oslabovaní tempa čínskej konjunktúry. Pod tlak sa dostáva aj čínska mena. Kurz amerického doláru stúpol na 6,5365 janu. Čínska mena voči doláru klesla na takmer päťročné minimum.
Krajina v súčasnosti prechádza prerodom. Po vlaňajšom prudkom prepade sa snaží zastabilizovať trh ako aj ekonomiku, a to tak, že ekonomiku založenú na exporte chce preorientovať na ekonomiku založenú na nákupoch ľudí.