BRATISLAVA. Len koncom roka cena ropy dosiahla 11 ročné dno. Jej pokles sa na začiatku ropa ešte prehĺbil.
Cena ropy na svetových trhoch pokračuje v lámaní niekoľkoročných miním. Vo štvrtok cena ropy Brent dosiahla 14-ročné minimá.
Na svetových trhoch sa podľa agentúry Bloomberg vo štvrtok ráno prepadla pod 33 dolárov za barel. Naposledy takáto cena ropy bola v roku 2002..
Kolaps pre Čínu
Za štvrtkovým kolapsom sa však podľa portálu Business Insider zdá byť situácia v Číne. Peking totiž oslabil svoj juan o pol percenta, čo je najväčší pokles od augusta.

"Prelomenie hranice 36 dolárov za barel sa postarali signály o opakovanom prudkom novoročnom prepade na akciovom trhu v Čine, ktorý vyvoláva oprávnené obavy o silu základného dopytu po rope zo strany jeho druhého najväčšieho svetového spotrebiteľa," hovorí hlavný analytik Sberbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Vaňo spresňuje, že ďalšími dôležitými technickými míľnikmi pre vývoj cien ropy Brent bude okrúhla hranica 30 dolárov za barel, po ňou úroveň 28,44 dolárov.
Cena ropy začala padať ešte v roku 2014 až sa na začiatku vlaňajška dostala na hranicu 45 dolárov za barel. Potom však nabrala opačný smer.
Ako koncom roka 2015 povedal analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel dostala sa až na hranicu 70 dolárov za barel.
"Táto situácia iste vyhovovala mnohých hráčom na trhu. Ako sa neskôr ukázalo, vyhovolalo to predovšetkým ekonomikám, ktoré sú na rope závislé a zároveň sa nenachádzajú v najlepšej finančnej kondícii ako napríklad Rusko," povedal SME Daňhel.
V druhom pol roku však nabrala opačný smer. Za touto situáciou bolo aj to, že ťažba ropy zo strany OPEC-u, teda krajín vyvážajúcich ropu, je väčšia ako má byť.

Internetový portál Business Insider za rapídnym poklesom cien ropy vidí viacero dôvodov. Ropa začala klesať aj kvôli napätiu medzi Saudskou Arábiou a Iránom.
"Toto napätie medzi Saudskou Arábiou a Iránom sú klincom do rakvy pre akúkoľvek koordináciu krajín OPEC," konštatoval pre Financial Times vedúci výskumu v Gunvor David Fyle. Podľa neho neexistuje žiadna chuť k zníženiu výroby.
"Uvidíme silné vývozy zo strany Saudskej Arábie a ďalšie objemy od iných členov OPEC v roku 2016," dodal Fyle.
Rastový stimul
Nízka cena ropy má pozitívny vplyv pre slovenskú ekonomiku.
Nižšia cena ropy znamená pre ekonomiky, akou je tá slovenská, teda ekonomiky, ktoré neprodukujú ropu, že môžu rásť, povedal v decembri analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Spresnil, že zníženie cien ropy by sa dalo prirovnať k impulzu v podobe zníženia daní pre nekomoditné sektory ekonomiky, avšak bez negatívneho dosahu na verejné financie. Európske ekonomiky by tak z nižšej ceny ropy mali podľa neho profitovať.
O pozitívach pre Slovensko a jeho ekonomiku v decembri hovoril aj analytik spoločnosti X-Trade Brokers Jiiří Tyleček.
Situácia na svetových trhoch môže byť pozitívna pre vodičov. Cena benzínu a nafty môže na čerpacích staniciach klesať. Napríklad za minulý rok klesla cena benzínu o 14 centov za liter.
