BRATISLAVA. Základná škola Mojzesovo – Černík (okres Nové Zámky) pripravila pre svojich žiakov cez zimné prázdniny prekvapenie. Na schody v škole namaľovala časť učiva - pre prvý stupeň malú násobilku, pre druhý anglické nepravidelné slovesá.
Pomôcka pri učení
Učebnú pomôcku zverejnila na svojom facebooku s popisom „Aj takto sa budeme učiť po prázdninách“. Kreatívnu pomôcku ocenilo svojimi lajkami za tri dni viac ako dve tisícky ľudí. Na svojom profile fotku zdieľalo viac ako 1200 ľudí.
Za nápad chvália školu aj odborníci či učitelia. Podľa detskej psychologičky Eleny Beutelhauserovej sú vizuálne pomôcky pri učení veľmi efektívne. „Čím viac kanálov na získavanie informácií na dieťa vplýva, tým lepšie. Aj svojim klientom radím, aby dieťaťu nalepili učebnú látku na miesto, kde sa najviac pohybuje, napríklad na dvere detskej izby,“ hovorí Beutelhauserová.
Podľa odborníkov sa takto deťom podvedome vryje do pamäti učivo, ktoré sa často musia len nabifľovať.
Inšpirácia pre ďalšie školy
Inšpirovať nápadom základnej školy v Mojzerove by sa mali podľa viceprezidenta Slovenskej komory učiteľov Vladimíra Crmomana aj ďalšie školy. Ako ďalej dodáva, práve týmto smerom by sa mali školy uberať. „Ich priestory by mali vyzerať inak ako dnes. Mali by viac investovať do ich zveľaďovania,“ hovorí Crmoman.
Väčší dôraz na vizuálne pomôcky dávajú podľa neho aj vzdelávacie inštitúcie v zahraničí. Mnohým slovenským školám však chýbajú investície. „Mnohé majú ledva peniaze na bežnú prevádzku,“ dodáva Crmoman.
Podľa riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibora Košťála nie je neustále učenie pre deti úplne tým správnym smerom. Počas prestávok by si podľa neho mali najmä odpočinúť a budovať sociálne kontakty.