BRATISLAVA. Slovenské domácnosti budú dostávať takzvané plynové vratky. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) začína posielať list s poštovou poukážkou, na základe ktorej dostane domácnosť od štátu naspäť za minuloročný spotrebovaný plyn od 10 do 165 eur.
"Peniaze prídu 1,4 milióna domácnostiam na prelome januára - februára,“ povedal na stredajšej tlačovej besede premiér Robert Fico. "Prvé listy začneme posielať už budúci týždeň podľa abecedného poriadku. List by mali dostať ľudia do dvoch týždňov. Občan má 60 dní na preplatenie poštovej poukážky,“ dodal minister hospodárstva Vazil Hudák.
Slovenská domácnosť dostane od štátu plynovú vratku v sume podľa toho, koľko plynu vlani odobrala. Najmenej dostanú domácnosti, ktoré sú v kategórii D1, a teda používajú plyn len na varenie. Takýchto domácnosti je 680 tisíc. V kategórii D2, čiže domácností, ktoré plynom aj ohrievajú vodu, je spolu 350 tisíc a v kategórii D3, v ktorej domácnosti plynom aj kúria, je 380 tisíc. Celkovo by malo ísť na plynové vratky z tohtoročného štátneho rozpočtu zhruba 47 miliónov eur.
Na plynové vratky bude mať nárok každý odberateľ, ktorý splní dve podmienky. Prvou podmienkou je, že nespotreboval za ostatných 12 mesiacov viac ako 68 573 kilowatthodín plynu.
Nebude sa to týkať odberateľov v tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj "vykurovači bazénov". Ďalším predpokladom pre vyplatenie príspevku je, že odberateľ mal uzatvorenú k prvému novembru minulého roka platnú zmluvu o združenej dodávke plynu do konkrétneho odberného miesta s akýmkoľvek dodávateľom plynu. Príspevok sa teda bude vyplácať odberateľovi, ktorému bola k prvému novembru minulého roka realizovaná dodávka plynu do konkrétneho odberného miesta na základe zmluvy o združenej dodávke plynu.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pripravil pre svojich zákazníkov stránku www.spp.sk/vratky, kde sú dostupné všetky praktické informácie o vyplácaní vratiek za plyn. Aj keď je vyplácanie štátneho príspevku v kompetencii ministerstva hospodárstva, už niekoľko mesiacov sa ľudia pýtajú na túto tému aj SPP.
"Vzhľadom na stúpajúci záujem ľudí o informovanie sa o vratkách sme vytvorili webovú stránku, na ktorej nájdu spôsob výpočtu a takisto formulár, do ktorého zadajú svoje číslo odberného miesta a vyjde im konkrétna výška vratky. V neposlednom rade sme tam umiestnili aj všetky odpovede na otázky, ktoré nám naši zákazníci položili," uviedol dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave hovorca SPP Michal Holeš.
Na stránke možno nájsť informácie napríklad o tom, kto a v akej tarife má nárok na vratky, kto ich bude vyplácať, v akej výške sa vratky pohybujú, kedy a akým spôsobom budú vyplatené alebo či je potrebné podniknúť nejaké kroky k tomu, aby boli vratky uznané a vyplatené.