BRATISLAVA. Národný futbalový štadión, za ktorým stojí podnikateľ Ivan Kmotrík, môže stavať Strabag. Ten podľa informácií denníka SME ponúkol v tendri na jeho výstavbu najvýhodnejšiu ponuku. Štadión by chcel postaviť za približne 42 miliónov eur. V tendri, ktorý Kmotrík vypísal, rátal so sumou 45 miliónov eur.
Informácie denníka SME Strabag nekomentoval. "Výberové konanie ešte prebieha. V tejto chvíli bohužiaľ nie sme oprávnení poskytovať žiadne informácie," konštatovala hovorkyňa firmy Edita Novotná.

Aj Širokého Váhostav
Ak by Strabag tender vyhral, išlo by o jeho druhý štadión. Len vlani dokončil prestavbu futbalového štadióna Spartaka Trnava, ktorý vlastní Vladimír Poór. Stavbári ho dokončili vlani v lete a stál zhruba 30 miliónov eur. Kabinet Roberta Fica zo Smeru naň prispel približne piatimi miliónmi eur.
Do tendra sa zapojil aj Váhostav, ktorý je pod sférou vplyvu oligarchu Juraja Širokého. Ten mal v súťaži ponúknuť o niečo vyššiu sumu ako spomínaný Strabag.
Hovorca Váhostavu Tomáš Halán skonštatoval, že firma predložila ponuku na výstavbu Národného futbalového štadióna, avšak z dôvodu stále neukončenej súťaže nebude o svojej ponuke poskytovať bližšie informácie.
Keď firma, ktorá vypísala tender, otvára obálky s cenami znamená to, že súťaž sa dostáva do poslednej fázy. Kmotríkova firma teraz už len vyberie víťaznú firmu. V hodnotiacej komisii má byť aj zástupca ministerstva školstva. Kmotrík denníku SME povedal, že Národný futbalový štadión ho nezaujíma a treba sa obrátiť na jeho sekretariát.
Vlani na jar rozhodla vláda, že Kmotríkovi postaví štadión aj pre Slovan Bratislava za štátne. Premiér Robert Fico vtedy hovoril o sume 45 miliónov eur.
Na jeseň už ministerstvo školstva na jeseň oznámilo, že štadión bude stáť až 68 miliónov eur. S takýmto odhadom prišla poradenská spoločnosť KPMG Slovensko pred pár mesiacmi. Analýzu si od spoločnosti objednalo práve ministerstvo školstva.
"To je rámec, s ktorým pracujeme," odkázal vlani na jeseň minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru).
Partner konzultačnej spoločnosti KPMG Ľuboš Vančo na jeseň vysvetlil, že v sume 45 miliónov eur je zarátaná len hrubá stavba. Zvyšok, viac ako 20 miliónov eur má stáť vybavenie, ako je napríklad ozvučenie, obrazovky, osvetlenie či bezpečnostné prvky.
Firma, ktorá vypísala tender za štátne peniaze je však stále v rukách Kmotríka, štát v nej nemá žiaden podiel. Ako sa do nej dostane, sa má rozhodnúť do konca marca.
"Riešenie tejto časti projektu NFŠ, vrátane jej personálneho obsadenia je momentálne v procese príprav, resp. jednaní s ešte stále aktuálnym vlastníkom projektu, takže detailnejšie informácie budeme schopní poskytnúť až po ich sfinalizovaní," napísal rezort školstva.
Isté zatiaľ je len to, že štadión s kapacitou takmer 23-tisíc ľudí vybuduje firma s názvom NewCO2, nad ktorou má mať štát stopercentnú kontrolu.
Ako to bude?
Vláda pred mesiacom rozhodla, že projekty výstavby Národného futbalového štadióna oddelí. Pôvodne sa v rámci štadióna mala stavať aj komerčná časť. Ministerstvo školstva si pod seba zoberie len nekomerčnú, čiže športovú časť projektu výstavby Národného futbalového štadióna.
Ministra školstva Juraja Draxlera vláda uznesením zaviazala k ďalším analýzam o štadióne.
Termín začiatku výstavby štadióna nie je jasný. Dokončiť by sa mal na prelome rokov 2017 a 2018. Pôvodne chcel Národný futbalový štadión vybudovať sám Ivan Kmotrík. Neskôr vláda rozhodla, že mu na ňu poskytne dotáciu. V máji definitívne rozhodla o tom, že štadión postaví vláda sama.