BRATISLAVA. Situácia v krajinách ako Čína či Rusko vyvoláva na trhoch neistotu. Upokojiť situáciu nepomáhajú ani nízke ceny ropy.
Odborníci však odkazujú – na paniku je priskoro. Na druhej strane, situáciu treba pozorne sledovať.
1. Rekordne lacná ropa
Cena ropy sa pohybuje na hranici 30 dolárov za barel. Pred rokom a pol sa obchodovala za viac ako 100 dolárov za barel. Dôvodom poklesu je prebytok ropy na trhu.
Zatiaľ majú nižšie ceny ropy viaceré pozitíva, ľudia môžu tankovať lacnejšie, nižšie sú aj ceny leteniek či energií.
Prepady na akciových trhoch sú zatiaľ mierne. Ak by cena ropy klesala aj ďalej, mohlo by im to a celému svetu spôsobiť problémy. Vývozcovia majú štátne rozpočty nastavené na oveľa vyššie ceny. Napríklad Saudská Arábia či Bahrajn by na vyrovnaný rozpočet potrebovali ceny ropy nad 100 dolárov za barel. Aby stratu pokryli, musia siahať na svoje úspory.
„Ak by mala kríza pokračovať ešte päť rokov, tak päť až desať krajín bude musieť výrazne zmeniť svoju politiku, aby neskrachovali. Zatiaľ majú úspory, z ktorých môžu ťažiť,“ povedal pre SME hlavný dlhopisový stratég Saxo Bank Simon Fasdal.
2. Prepad rubľa
Prepad cien ropy spôsobuje problémy napríklad Rusku. Rubeľ je slabý ako ešte nebol, dolár stál vo štvrtok 85 rubľov. Ruská vláda priznala, že tohtoročný rozpočet pripravila na cenu 52 dolárov za barel. „Krajina má však finančné rezervy. Reálne by veľké problémy mala až vtedy, ak by cena ropy bola na minimách tri až štyri roky,“ hovorí prognostik SAV Vladimír Baláž.
Krajina zatiaľ plánuje čiastočne priškrtiť svoje výdavky na výskum. Hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov vyhlásil, že nejde o prepad meny, len o prirodzenú zmenu kurzu.
3. Čína rastie pomaly
Ekonomika krajiny vzrástla vlani o 6,9 percenta, najmenej za štvrťstoročie. Hoci mnohé krajiny by tento rast považovali za veľký úspech, hneď ako Čína informáciu zverejnila, akciové trhy začali padať. Nielen čínske, ale aj japonské, európske či americké, aj keď spomalenie rastu len potvrdilo to, čo odborníci mesiace očakávali. Ďalšie výrazné výkyvy neočakávajú a tvrdia, že chaos na trhoch vzniká bez dôvodu.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v piatok aj varoval pred extrémnymi špekuláciami o stave čínskej ekonomiky a budúcich cenách ropy. „Rozpočtová politika by mala byť opatrná a nepodporovať zveličovanie,“ povedal pre Der Spiegel. Investori sa obávajú, že Čína nezvládne prechod z exportne orientovanej ekonomiky na ekonomiku viac orientovanú na domácu spotrebu a služby.
4. Draghi oslabil euro
Európska centrálna banka sa rozhodla ponechať hlavnú refinančnú sadzbu, ktorá určuje náklady úverov v ekonomike,na rekordnom minime 0,5 percenta. Chce tak naštartovať rast cien, ktorý sa v súčasnosti drží okolo nuly.
„Na budúcom zasadaní bude nutné preskúmať a možno opätovne posúdiť našu menovú politiku,“ povedal však šéf banky Mario Draghi, a ešte počas jeho prejavu sa euro oslabilo oproti doláru o percento. Ak by sadzby poklesli, mohlo to by euro oslabiť ešte viac.
