BRATISLAVA. Politici, sudcovia, ale aj finančné skupiny využívajú súdne spory s médiami na zastrašovanie novinárov, ale aj na vlastné obohacovanie. Kým v minulosti sa do sporov s médiami púšťali najmä sudcovia, ku koncu druhej Ficovej vlády sa v tejto oblasti stala aktívnejšou finančná skupina Penta.
Žaloby na médiá sú na Slovensku podľa analytikov problémom, pretože výška pokút je pre novinárov odstrašujúca. Médiá navyše musia do sporov investovať množstvo času a energie. Na novinárov sa tak vyvíja nátlak, aby boli menej kritickí.

„Hrozby médiám odškodneniami, ktoré môžu spôsobiť ich krach, môžu viesť k autocenzúre novinárov a vydavateľov a tým ohroziť mediálny pluralizmus na Slovensku,“ povedala v máji 2013 vysoká predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Dunju Mijatovič.
Na druhej strane v poslednom čase sa množia rozhodnutia v prospech médií, tvrdí Pavol Múdry, šéf Medzinárodného tlačového inštitútu. „Zdá sa mi, že súdy už predsa viac vnímajú prelomové rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva a rozsudkov proti médiám je menej,“ povedal Múdry.
Médiá, politici a sudcovia
Práve kauza Bonanno je príkladom sporu medzi sudcami a médiami. V novembri 2011 sudcovia Juraj Seman, Milan Lipovský, Štefan Michalík a Daniel Hudák podali trestné oznámenie za články o stretnutí v bare Bonanno v Rajeckých Tepliciach, kde sa zabávali s modrými slúchadlami a atrapou samopalu. Vyšetrovanie sa ťahalo niekoľko rokov, až kým Nový Čas v januári 2016 neinformoval, že muži zákona v článkoch ohováranie nenašli. Naopak v júni 2014 sa denník musel podľa súdu ospravedlniť sudcovi Najvyššieho súdu Danielovi Hudákovi, lebo sa nepreukázalo, že by bol pri situácii, ktorá je zachytená na spomínaných fotografiách.
Medzi politikov, ktorí sa v posledných rokoch dostali do sporu s médiami, patrí napríklad bývalý predseda parlamentu Pavol Paška. Prekážali mu najmä články o jeho prepojení na zdravotníctvo. Za ohováranie podal trestné oznámenie na týždenník Plus sedem dní. Pre články v denníkoch SME a Korzár podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Podanie žaloby na médiá verejnými činiteľmi, by pritom v riadne fungujúcej spoločnosti malo byť len ojedinelým a krajným riešením, tvrdí Eva Chudinová, vedúca Ústavu mediálnych štúdií na Paneurópskej vysokej škole. „Aj to len v prípadoch, ktoré nesúvisia s pracovným výkonom, ale keď odzneli nepravdivé či klamlivé informácie o súkromí,“ povedala.

Penta a žaloby
Na mediálny trh v roku 2013 vstúpila spoločnosť Penta, ktorá postupne kúpila vydavateľstvá týždenníka Trend, denníka Plus jeden deň, týždenníka Plus 7 dní a spravodajského webu Aktuálne.sk. Skupina spolufinancovala aj kúpu 45-percentného podielu vo vydavateľstve Petit Press, pod ktoré spadá aj SME, spoločnosťou NAMAV.
Hoci na trhu pôsobí Penta prostredníctvom spoločnosti News and Media Holding ako vydavateľ, práve ona minulý rok viackrát žalovala médiá. Najviac Denník N, ktorý vznikol koncom roka 2014 po odchode časti redakcie denníka SME na protest proti vstupu Penty. V jednom prípade žaluje aj Hospodárske noviny.
Penta môže upozorňovať novinárov na chyby, ale neznamená, že ich musí hneď žalovať, tvrdí Múdry. „Nerozumiem tomu postoju a v súčasnej situácii Penty ako vlastníka média je to už vonkoncom nepochopiteľné,“ povedal Múdry.
Skupina je v tomto špecifickým prípadom, pretože berie osobne boj proti spisu Gorila a žaloby možno používa ako pomstu Denníku N, tvrdí Tomáš Czwitkovics, šéfredaktor medialne.sk.
Výnosný biznis
Od februára 2007 do júla 2012 získal Fico od rôznych médií spolu 235 294 eur. Rozpis jeho príjmov z vyhraných súdnych sporov v minulosti denníku SME poskytol tlačový odbor Úradu vlády.
Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin podľa organizácie VIA IURIS vysúdil medzi rokmi 2006 až 2013 vyše 164-tisíc. „Časť politických a najmä súdnych elít si zo súčasnej právnej úpravy, možného postihovania médií, urobila v podstate živnosť,“ konštatoval koncom roka 2014 výkonný riaditeľ IVO Miroslav Kollár, ktorý je aj primátorom Hlohovca.
Investičná skupina Penta je finančným partnerom firmy NAMAV, ktorá je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.