BRATISLAVA. Európska komisia opäť pozastavila Slovensku preplácanie časti eurofondov. Ako informoval spravodajský portál biztweet.eu, ďalší audit zistil nové pochybenia.
"V roku 2015 vykonal eurokomisariát pre regionálnu politiku sériu po sebe idúcich auditov s cieľom kontroly manažmentu a systémov kontroly, v ktorých boli zistené problémy v predošlých rokoch,“ informovala portál hovorkyňa Európskej komisie pre regionálnu politiku Sophie Dupin de Saint-Cyr.
Prerušené sú aj projekty
Napriek dostatočnému času na nápravu predošlých pochybení je preplácanie niektorých eurofondových projektov pozastavené.
"Pre väčšinu programov neexistujú žiadne auditové prípady. V súčasnosti je prerušenie preplácania v prípade jednej priority v Operačnom programe Technická pomoc a v štyroch operáciách v Operačnom programe Konkurencieschopnosť a hospodársky rast,“ dodala Dupin de Saint-Cyr.
Prerušený je aj kooperatívny projekt česko-slovenskej cezhraničnej spolupráce. Ministerstvo financií nechcelo na otázky biztweetu odpovedať.
Ukázali na vinníkov
Zodpovednosť za previnenia majú podľa ministerstva financií jednotlivé vedenia operačných programov.
Za riadenie programu Technická pomoc zodpovedá Úrad vlády SR na čele s Igorom Federičom (Smer-SD), v prípade programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast ministerstvo hospodárstva vedené Vazilom Hudákom a pri programe cezhraničnej spolupráce SR - ČR ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na čele s Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD).
Celková príprava a čerpanie eurofondov je v kompetencii Centrálneho koordinačného orgánu na úrade vlády, ako aj podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho (Smer-SD). Za certifikáciu a audit eurofondov zodpovedá ministerstvo financií vedené Petrom Kažimírom (Smer-SD).
Biztweet ako prvý informoval o problémoch vlády v oblasti eurofondov v Bruseli aj v roku 2014. Audit Európskej komisie ukázal na netransparentné postupy ministerstva financií a pohrozil zastavením eurofondov.
Úrad vlády to potvrdil
Úrad vlády potvrdil, že čerpanie finančných prostriedkov v Operačnom programe Technická pomoc (OPTP) je pozastavené na základe zistení misie EK. Ide o prioritnú os č. 1 Príprava, riadenie, monitorovanie, hodnotenie.
"Ide však len o pozastavenie čerpania finančných prostriedkov v rámci opatrenia, ktoré je jedným z piatich opatrení 1. prioritnej osi OPTP. EK nepozastavila de facto čerpanie v rámci tohto opatrenia, avšak vzhľadom na jej stanovisko momentálne nie je možné deklarovať výdavky z tohto opatrenia na EK," uviedol tlačový a informačný odbor úradu vlády.
Upozornil, že koncom minulého roka skončila len časová oprávnenosť výdavkov a podľa stanovených termínov bude záverečná žiadosť o platbu na EK zaslaná najneskôr do 31. marca 2017.
Prepadnú?
Expert na eurofondy Ján Rudolf tvrdí, že zodpovednosť za implementáciu a efektívne využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov majú jednoznačne riadiace orgány operačných programov, teda úrad vlády a ministerstvá.
"Neustále sa zaoberajú len možnosťami, ako najlepšie rozkradnúť eurofondy a nabaliť sa na nich, namiesto toho, aby riešili problémy, ktorých je pri čerpaní eurofondov stále viac a viac. Tieto sú spôsobené práve neodborným manažovaním na jednotlivých postoch v štátnej správe a politickými nomináciami," uviedol Rudolf.
Slovensko podľa neho príde len o tie finančné prostriedky, ktoré Európska komisia nepreplatí. "Bude to časť korekcií, ktoré si EK uplatní v týchto programoch a budeme to musieť zaplatiť zo štátneho rozpočtu, teda z našich daní. Toto bude čistá strata, pretože korekcie na konci obdobia už nemožno použiť na iné projekty, ale prepadnú v prospech EK. Nemožno ich ani presunúť do nového obdobia," upozornil Rudolf.
Dodal, že prostriedky prepadnú a ešte to bude aj ďalší nápor na štátny rozpočet. "Samozrejme, že sa tým všetko neúmerne naťahuje, predlžuje a riadiace orgány sa nemôžu venovať čerpaniu v novom období," zdôraznil Rudolf.
Sumu prepadnutých peňazí nevedel odhadnúť, ale podľa neho určite to budú milióny eur.