BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) chce podporiť centrá podnikových služieb (CPS), ktoré poskytujú služby ako účtovníctvo, personalistika alebo technická podpora pre nadnárodné spoločnosti v krajinách, kde je pre ne podnikanie najefektívnejšie.
Ako po konferencii o zahraničných investíciách uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec, MH v spolupráci s centrami pripravilo materiál, ktorý má zlepšiť a zjednodušiť podmienky pre ich podnikanie. Materiál obsahuje 17 opatrení.
"Ide o to, aby sa možno zjednodušili niektoré administratívne podmienky pre rozvoj týchto firiem, alebo aby sme dokázali v spolupráci so školami vytvoriť, či už študijné odbory, alebo nejaké špecifické programy práve pre budúcich zamestnancov týchto centier," povedal Chovanec.
V priebehu budúceho roka by mohli byť tieto opatrenia podľa Chovanca schválené a zavedené do praxe, pričom niektoré si budú vyžadovať aj zmenu zákona. Ako dodal, marcové parlamentné voľby by nemali prípravu a schvaľovanie materiálu ovplyvniť, keďže ide o odbornú, a nie politickú tému. Opatrenia vznikali aj na základe informácií spoločností, ktoré v segmente podnikových služieb
Podľa štátneho tajomníka by mal tento nový materiál prispieť aj rastu zamestnanosti. "Do roku 2020 je odhadované, že by sa mohlo vytvoriť až 20 tisíc pracovných miesto v tejto oblasti, a preto je dôležité, aby Slovensko bolo na to pripravené a aby to tvorilo nejaký ďalší pilier našej ekonomiky," dodal.
K minulému roku evidovalo Fórum pre centrá podnikových služieb, ktoré spadá pod Americkú obchodnú komoru v SR, 23 centier. Tieto centrá podľa informácií fóra zamestnávali v minulom roku viac ako 25 tis. ľudí. Z nich bolo až 75 % vysokoškolsky vzdelaných.
Na Slovensku ide o nový a rýchlorastúci sektor, ktorý podľa Chovanca doplňuje tradičnú priemyselnú výrobu. "Ide o odvetvie, ktoré je relatívne veľmi mladé, ale veľmi rýchlo rastie a jeho ďalšou výhodou je vysoká pridaná hodnota, ktorú vytvára," informoval Chovanec.
Materiál bol vypracovaný na základe podnetu Americkej obchodnej komory v SR a ministerstvo ho pripravilo v podobe akčného plánu. Materiál pôjde na medzirezortné pripomienkové konanie a budú sa k nemu môcť vyjadrovať aj zamestnávatelia, aj firmy, ktoré by mal materiál ovplyvniť.