SME

Firmy dostanú milióny, prácu za ne vždy nevytvoria

Dávať či nedávať investičné stimuly, to je otázka, o ktorej odborníci diskutujú roky. A  aj napriek tomu, že sa objavujú argumenty za aj proti, na jednom sa odborníci zhodujú: je problém, ak priklepnuté peniaze neprinesú výsledok.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ficova druhá vláda poskytla počas štyroch rokov investičný stimul desiatkam firiem. Niektoré z nich však nesplnili sľub, že za to vytvoria pracovné miesta. Skončili v reštrukturalizácii či v konkurze.

Koniec pre ruské sankcie

Jednou zo spoločností, ktoré aj napriek dotácii od štátu skončili, je spoločnosť RCC (Railway Casted Components) Prakovce, ktorej vláda v lete 2013 odsúhlasila takmer desať- miliónovú dotáciu. Za to mala firma v okrese Gelnica vytvoriť 350 pracovných miest, kde mali ľudia vyrábať odliatky pre podvozky pod nákladné železničné vagóny. 

Udržať pracovné miesta mala firma päť rokov. V marci minulého roka však ohlásila, že hromadne prepustí 200 ľudí. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa spoločnosť dostala do veľkých problémov pre sankcie proti Rusku.

„Zlievareň v Prakovciach sa začala pripravovať pred piatimi rokmi, keď nikto ani nechyroval o problémoch v Rusku. Eurové ceny odliatkov boli približne na štvornásobnej úrovni oproti súčasnosti, ruské štátne železnice nakupovali ročne stotisíc vagónov. Do fabriky sme na polovicu vložili peniaze s partnerom, ktorý vlastní najväčšiu výrobu vagónov v Rusku. Ten biznis mal jasnú logiku, ale, žiaľ, nepočítal s vojenským konfliktom,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Denník N akcionár RCC Prakovce Alexej Beljajev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť sa snažili zachrániť. Najprv hrozilo, že poputuje do konkurzu, tlačili ju tam veritelia. Firma s týmto postupom nesúhlasila a pokúsila sa tomu vyhnúť cez reštrukturalizáciu.  Reštrukturalizačný správca však neodporučil reštrukturalizačný projekt a firma sa ocitla v konkurze.  

Celú takmer desaťmiliónovú dotáciu od štátu firma nevyčerpala. Z odklepnutých desiatich miliónov štát RRC poskytol približne päť miliónov, tri z toho šli na mzdy zamestnancov.  Dotáciu pre RCC Prakovce štát nedávno zrušil. „Ministerstvo hospodárstva si uplatňuje pohľadávku v rámci začatého konkurzného konania,“ informovala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. 

Najskôr štadión, potom sklárne?

Podobný príbeh ako RCC Prakovce majú aj sklárne v Poltári. S plánom obnoviť slávnu sklársku výrobu prišiel podnikateľ Vladimír Poór. Vláda odklepla v máji 2014 Poórovej firme Poltár Crystal & Steel dotáciu vo výške 12 miliónov eur. Spoločnosť mala za to vytvoriť 400 pracovných miest, sklárne mali opäť vyrábať strojovo fúkané a lisované výrobky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C455M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovisko v meste Tchaj-pej na Taiwane.

Clá sú vo výške 32 percent. Taiwan chce dovážať viac amerických výrobkov.


TASR
Solárne kolektory, ktoré nainštalovali v roku 2011 na Bankove nad Košicami. Iný investor by teraz chcel neďaleko odtiaľ zabrať panelmi ďalšie územie.

Lídrom výstavby obnoviteľných zdrojov energie bola Čína.


SITA 1
Ryža z Vietnamu na ázijskom trhu s potravinami v Rowland Heights v Kalifornii.

Trumpova administratíva zaťažila import z Vietnamu clom vo výške 46 percent.


TASR 3
Španielsky minister hospodárstva a obchodu Carlos Cuerpo (v strede) v debate s eurokomisárom Paolom Gentillonim a riaditeľom európskeho stabilizačného mechanizmu Pierrom Gramegnom.

Chcú si nechať čas na posúdenie vplyvu Trumpovej colnej politiky.


SITA 3
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu