SME

Firmy dostanú milióny, prácu za ne vždy nevytvoria

Dávať či nedávať investičné stimuly, to je otázka, o ktorej odborníci diskutujú roky. A  aj napriek tomu, že sa objavujú argumenty za aj proti, na jednom sa odborníci zhodujú: je problém, ak priklepnuté peniaze neprinesú výsledok.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ficova druhá vláda poskytla počas štyroch rokov investičný stimul desiatkam firiem. Niektoré z nich však nesplnili sľub, že za to vytvoria pracovné miesta. Skončili v reštrukturalizácii či v konkurze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koniec pre ruské sankcie

Jednou zo spoločností, ktoré aj napriek dotácii od štátu skončili, je spoločnosť RCC (Railway Casted Components) Prakovce, ktorej vláda v lete 2013 odsúhlasila takmer desať- miliónovú dotáciu. Za to mala firma v okrese Gelnica vytvoriť 350 pracovných miest, kde mali ľudia vyrábať odliatky pre podvozky pod nákladné železničné vagóny. 

Udržať pracovné miesta mala firma päť rokov. V marci minulého roka však ohlásila, že hromadne prepustí 200 ľudí. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa spoločnosť dostala do veľkých problémov pre sankcie proti Rusku.

„Zlievareň v Prakovciach sa začala pripravovať pred piatimi rokmi, keď nikto ani nechyroval o problémoch v Rusku. Eurové ceny odliatkov boli približne na štvornásobnej úrovni oproti súčasnosti, ruské štátne železnice nakupovali ročne stotisíc vagónov. Do fabriky sme na polovicu vložili peniaze s partnerom, ktorý vlastní najväčšiu výrobu vagónov v Rusku. Ten biznis mal jasnú logiku, ale, žiaľ, nepočítal s vojenským konfliktom,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Denník N akcionár RCC Prakovce Alexej Beljajev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť sa snažili zachrániť. Najprv hrozilo, že poputuje do konkurzu, tlačili ju tam veritelia. Firma s týmto postupom nesúhlasila a pokúsila sa tomu vyhnúť cez reštrukturalizáciu.  Reštrukturalizačný správca však neodporučil reštrukturalizačný projekt a firma sa ocitla v konkurze.  

Celú takmer desaťmiliónovú dotáciu od štátu firma nevyčerpala. Z odklepnutých desiatich miliónov štát RRC poskytol približne päť miliónov, tri z toho šli na mzdy zamestnancov.  Dotáciu pre RCC Prakovce štát nedávno zrušil. „Ministerstvo hospodárstva si uplatňuje pohľadávku v rámci začatého konkurzného konania,“ informovala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. 

Najskôr štadión, potom sklárne?

Podobný príbeh ako RCC Prakovce majú aj sklárne v Poltári. S plánom obnoviť slávnu sklársku výrobu prišiel podnikateľ Vladimír Poór. Vláda odklepla v máji 2014 Poórovej firme Poltár Crystal & Steel dotáciu vo výške 12 miliónov eur. Spoločnosť mala za to vytvoriť 400 pracovných miest, sklárne mali opäť vyrábať strojovo fúkané a lisované výrobky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C455M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
Tunel Horelica.

Ide o úsek D3 Čadca, Bukov - Oščadnica s tunelom Horelica.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu