BRATISLAVA. Vyhlásenia a prvé kroky novej poľskej vlády zatiaľ veľmi neprispeli k prosperite krajiny, skôr naopak. Podľa odborníkov ohlásené zmeny môžu spomaliť rast ekonomiky krajiny a zhoršiť aj jej obraz v zahraničí.
Zlotý môže klesať
Začiatkom roka sa oslabila poľská mena – zlotý – na svoje štvorročné minimum. Mohlo za to hodnotenie ratingovej agentúry Standard & Poor’s, ktorá krajine zhoršila rating o jeden stupeň. Poľský zlotý sa okamžite prepadol o viac ako dve percentá a dostal sa na kurz približne 4,5 zlotého za euro. Úverový rating krajín je totiž základným ukazovateľom pre investorov. Čím je vyšší, tým je krajina vnímaná lepšie. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka. To znamená, že krajina je schopná splácať bez problémov to, čo si požičia. Investori jej preto požičiavajú za veľmi nízky úrok.
Analytik Next Finance Jiří Cihlář tvrdí, že ak bude krajina v hodnotení ešte klesať, bude sa zlotý ďalej oslabovať.
„Podľa niektorých názorov sa v Poľsku rysuje klientelistický model, ktorý by mohol v negatívnom zmysle slova prekonať aj orbánovský model v Maďarsku. Preto je ďalší odlev kapitálu, teda aj ďalšie oslabovanie poľskej meny vysoko pravdepodobné,“ dodáva generálny riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko Pavel Drahotský.
Poľsku sa podarilo za posledné mesiace zhoršiť reputáciu v zahraničí. Nedôverčivo na novú vládu pozerajú medzinárodné inštitúcie aj investori. A práve to môže krajine spôsobiť ďalšie problémy. Napríklad investori sú podľa Cihlářa veľmi citliví na pomery v krajine. Môže sa preto stať, že ich prílev do krajiny sa spomalí. „Neuškodí to Poľsku okamžite, ale časom môže spomaľovať jeho rast,“ dodáva Cihlář.

Sporné opatrenia
Vážnejšie problémy by poľskej ekonomike mohli spôsobiť aj sporné opatrenia, ktoré by súčasná vláda chcela presadiť. Jedným z nových návrhov je príspevok na deti. Rodičia by mali mesačne dostávať na druhé a ďalšie dieťa 500 zlotých (asi 113 eur). Chudobnejšie rodiny by dostávali príspevok aj na prvé dieťa.
Návrh v parlamente zatiaľ neschválili, poslanci ho poslali na prepracovanie. Ak by však návrh prešiel, mohlo by to podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej ekonomike krátkodobo pomôcť, keďže domácnosti začnú zrejme viac nakupovať.