BRATISLAVA. Máte pocit, že svoju prácu vykonávate nie len kvalitne, ale pre zamestnávateľa robíte aj niečo navyše?
Práve inovatívne nápady, lojálnosť ale i výsledky vašej práce vám môžu do rúk vložiť pomyselné eso, vďaka čomu môžete zamestnávateľa požiadať o bonus či odmenu. Tie síce nie sú pre firmu povinné, ich uplatňovanie však môže zvýšiť u zamestnancov motiváciu či lojálnosť voči spoločnosti.
Podľa personálnej agentúry Adecco Slovakia je pre mnohých zamestnancov téma finančných bonusov tabu a nevedia si predstaviť, že by si mali bonus či odmenu sami pýtať.
„Bonus vždy znamená, že zamestnanec urobil niečo viac, niečo navyše, čo viedlo k úspechom a lepším výsledkom,“ hovorí Country Manager personálnej agentúry Sergio Duarte.
Vraví, že základom je pochopiť, čo od vás firma očakáva a aké sú ciele.
„Vo väčšine nadnárodných spoločností je spôsob odmeňovania vopred jasne určený. Ak to nie je váš prípad, riaďte sa našimi radami. Nájdite ciele, pokúste sa vytvoriť odmeňovaciu schému na začiatku roka, objasnite si všetky možnosti, vrátane podmienok nároku na bonus. Ak je to možné, spíšte ich a nechajte nadriadenými podpísať,“ dopĺňa Duarte.
Kedy a za akých okolností má zamestnanec nárok pýtať si bonus či odmenu?
- Najskôr sa oboznámte s firemnou politikou firmy. Prečítajte si pracovný poriadok, ak ho spoločnosť má, alebo sa informujte na personálnom oddelení či u starších kolegov. “Ak je politika u vášho zamestnávateľa naklonená k bonusom, neváhajte a upozornite na svoje kvalitné pracovné výkony,” radí agentúra.
- Väčšie firmy majú výšku odmien či bonusov vopred stanovenú a spracovnú v stanovách. Overte si, na základe čoho sú odmeny vyplácané a podľa čoho zamestnávateľ prácu hodnotí. Ak máte na základe stanovených pravidiel nárok na odmenu, informujte o tom svojho nadriadeného.
- Zamestnávatelia najlepšie vedia, aké je náročné získať a vyškoliť kvalitného zamestnanca. Preto sa niektorí snažia takýchto ľudí vo firme udržať, a to aj pomocou finančných stimulov, či už ide o vyšší počet dní dovolenky či preplácanie zdravotnej starostlivosti v súkromnej klinike. “Tieto benefity sú charakteristické pre firmy s väčším počtom zamestnancov,” hovoria personalisti. Ak máte pocit, že práve finančná odmena by vás mala motivovať po odpracovných rokoch u vášho zamestnávateľa, neváhajte a opýtajte sa aj na takúto formu bonusu.
- Urobili ste niečo, čo pomohlo napríklad firme ušetriť náklady alebo zefektívniť prevádzku? Finančný bonus je v tomto prípade pre zamestnancov veľkou motiváciou, vďaka čomu sa bude snažiť aj naďalej prispievať k rozvoju firmy. Informujte sa u svojho zamestnávateľa.
- Bonus si pýtajte v správny moment, neodkladajte takýto rozhovor príliš dlho, radia personalisti. Úspech, ktorý sa jeden deň zdá ohromujúci, môže po týždni prevýšiť niečo inné. Pripravte si objektívne argumenty, prečo si práve vy bonus zaslúžite.