BRATISLAVA. Duálne vzdelávanie, ako ho v zákone upravil štát, je síce podľa automobilky Volkswagen dobrým krokom, no jeho úprava nie je najlepšia.
„Štát nebol schopný prevziať vedúcu rolu v systéme a nezvolil vhodný model financovania systému. Pomer praxe ponechal na veľmi nízkej úrovni a žiakom tak neumožnil získavať dostatok praktických vedomostí počas štúdia,“ povedal minulý mesiac pre denník SME hovorca automobilky Vladimír Machalík.
Volkswagen sa rozhodol svojich zamestnancov vychovať sám. Stredná odborná škola automobilová v bratislavskej Devínskej Novej Vsi vedľa jeho závodu sa od 1. septembra zmení na súkromnú.
Jej novým zriaďovateľom bude Duálna akadémia, záujmové združenie, ktoré založili spoločnosti Volkswagen Slovakia a Matador Automotive. Jej členom je aj firma Siemens. V piatok zmenu schválili poslanci bratislavskej župy.
Žiakom, ktorí školu skončia, firmy zaručia pracovné miesto. Do modernizácie školy dajú deväť miliónov eur.
Sedemdesiat percent výučby bude priamo v praxi. „Žiaci budú mať tri až štyri dni do týždňa prax priamo vo fabrike. Zvyšok bude teoretická výučba,“ spresnil člen predstavenstva Volkswagenu pre personálnu oblasť Eric Reuting.
Žiaci budú mať prístup k najmodernejšej technike, ktorá sa v automobilovom priemysle využíva. Príprava na jej obsluhu je pre spoločnosti kľúčová. „V posledných rokoch bolo čoraz náročnejšie získavať pracovníkov, ktorí sú schopní starať sa o modernú techniku,“ hovorí Reuting.
Už tento rok
Duálna akadémia prijme každý rok sto deviatakov. Prví by mali nastúpiť už v tohtoročnom septemberi. Ponúkne štyri nové študijné odbory: mechanik-mechatronik, mechanik elektrotechnik, mechanik strojov a zariadení a mechanik nastavovač v slovenskom jazyku.
Štúdium na bude bezplatné a Volkswagen žiakom prispeje aj na internát a dopravu. Získať môžu aj podnikové štipendium či odmenu za produktívnu prácu, čím si môžu popri škole privyrobiť.
Po ukončení štúdia získajú žiaci výučný list, maturitné vysvedčenie a medzinárodne platný certifikát nemeckej Asociácie obchodných komôr (AHK), ktorý im môže pomôcť, ak sa rozhodnú pracovať zahraničí.
Spomínaných sto žiakov akadémie si rozdelia členovia združenia, väčšinu získa Volkswagen.
Matador plánuje v prvom roku približne päť študentov. „Budeme sa snažiť, aby tento počet rástol, samozrejme, podľa potrieb špecifikovaných jednotlivými závodmi,“ hovorí jeho personálna riaditeľka Inge Murgašová.
Učitelia sa nemusia báť
Reuting hovorí, že všetkých súčasných učiteľov školy prevezmú a zvýšia im kvalifikáciu tak, aby žiakom vedeli sprostredkovať požadované vedomosti.
Riaditeľ SOŠ automobilovej Ľubomír Búči hovorí, že v budúcnosti bude asi treba prijímať viac pedagógov. „V priebehu troch až štyroch rokov by mal počet žiakov narásť zhruba o 400, preto budeme zrejme musieť hľadať ďalších.“
Župan Pavol Frešo z SDKÚ ubezpečil, že ani zvyšné odbory, ktoré na škole sú, nezrušia. Učiť ich budú najmenej ďalších päť rokov. „Potom sa podľa vývoja potrieb trhu, teda podľa toho, koľko ľudí sa na tieto odbory bude hlásiť, rozhodne čo s nimi.“
Župa je tiež členom združenia Duálna akadémia a podľa Frešových slov má totálne veto v rozhodovaní o procese výučby.
Automobilka uvažuje aj o katedre
O ďalších plánoch Volkswagenu hovorí člen predstavenstva ERIC REUTING.
Má Duálna akadémia nejaký súvis s príchodom automobilky Jaguar? Nebojíte sa, že by vám mohli brať kvalifikovaných zamestnancov?
„Vzdelávame pracovníkov pre naše potreby, pretože potrebujeme špičkovo kvalifikovaných zamestnancov. Čo sa týka príchodu spoločnosti Jaguar Land Rover, len nedávno sme sa stali top zamestnávateľom na Slovensku a sme si istí, že neprídeme o žiadneho pracovníka.“
Takže si nemyslíte, že bude problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily?
„Poskytujeme skutočne vysokú úroveň praktického aj teoretického výcviku, je to taký balíček, že sa nebojíme, že by sme mali nedostatok záujemcov.“
Ak bude projekt úspešný, plánujete ho rozširovať?
„Na to sa musíte spýtať v prvom rade politikov. Ak bude záujem náš model okopírovať, budeme radi a budeme myšlienku sprostredkúvať ďalej, ale dnes neuvažujeme o ďalšej škole.“
Zvažujete vysokú školu?
„Spolupracujeme s piatimi slovenskými univerzitami či vysokými školami. Dovoľte nám teraz rozbehnúť Duálnu akadémiu a časom sa uvidí. Možno to bude aj vo forme vysoko-školskej katedry.“