BANSKÁ BYSTRICA. Viac ako 1200 ľudí má zamestnať nový investor v Banskej Bystrici, ktorým bude spoločnosť RKN Global Europe.
Vláda pomôže stimulmi
Oznámil to premiér Robert Fico (Smer) po tom, ako podpísal so spoločnosťou memorandum o porozumení. Objem investície v tamojšom priemyselnom parku dosahuje 89 miliónov eur.
Premiér avizoval, že vláda ešte pred voľbami spoločnosti pomôže stimulmi, ktoré majú mať podobu hotovostnej platby aj daňových prázdnin.
"Nevidíme žiadne prekážky, aby prijali rozhodnutie o podpore tohto strategického počinu. Je tu návrh, ktorým sa bude vláda zaoberať. Ak sa nevyskytnú neočakávané udalosti, vláda 2. marca schváli investičnú pomoc," avizoval Fico.
Ako povedal premiér, pomoc vlády bude hotovostná i v podobe daňových prázdnin. Priama investičná pomoc predstavuje 18 miliónov eur a ďalším stimulom bude príspevok 14 500 eur na jedno vytvorené pracovné miesto.

Výroba s vysokou pridanou hodnotou
Podľa jeho slov sa štruktúra zamestnancov firmy bude primárne orientovať na vysokoškolsky vzdelaných, ktorých má byť až 80 percent, 20 percent budú zamestnanci s úplným stredoškolským vzdelaním.
Platy majú výrazne presiahnuť priemerné mzdy v národnom hospodárstve.
"Ide o výrobu s vysokou pridanou hodnotou. Budú sa vyrábať dokumenty s ochrannými prvkami, bezpečnostné karty, bankomatové karty či kontrolné mechanizmy pre letiská, ktoré identifikujú falošné dokumenty. Ide asi o 28 produktov," menoval Fico. Na domáci trh má putovať 20 percent produkcie.
Výstavba podniku má trvať asi rok, samotná výroba by sa mala začať v roku 2017.
Rokovali deväť mesiacov
Podľa vyjadrenia konateľky spoločnosti Marjam Lindsbro bolo v hre viac regiónov, ale pre Banskú Bystricu sa rozhodli vzhľadom na dostatok ľudských zdrojov.
Radosť nad týmto rozhodnutím netajil primátor mesta Ján Nosko. „Rokovania trvali deväť mesiacov a sme radi, že sme našli pomoc na úrovni vlády. Aj preto je toto naše dieťa zrelé na pôrod. Tešíme sa a veríme, že táto investícia prispeje k tomu, aby sa Banská Bystrica stala treťou metropolou na Slovensku,“ uviedol.
Pomoc potrebuje 12 najmenej rozvinutých okresov
Vláda by chcela, aby Slovensko dosiahlo v nasledujúcich štyroch rokoch 85 percent priemernej životnej úrovne v EÚ. Vyhlásil to premiér Fico na tlačovej konferencii po skončení celoslovenskej konferencie o príprave akčných plánov pre 11 okresov s vysokou mierou nezamestnanosti.
Súčasťou tejto snahy je podľa premiéra odstraňovanie regionálnych rozdielov. "Cieľ odstraňovať regionálne rozdiely dostal nové šaty, novú podobu, nový vážny systém. Toto stretnutie bolo dôležité z hľadiska praktickej realizácie zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, ktorých je 12. Kritériom na zaradenie okresu do zoznamu je 1,6-násobok priemernej miery nezamestnanosti," vysvetlil Fico.
V jednom z týchto 12 okresov, v Kežmarku, už vláda bola a schválila aj akčný plán. "Je to konkrétny plán aktivít a rozdelenia peňazí na rozbehnutie daného okresu. V Kežmarku je cieľ 2000 nových pracovných miest, preinvestuje sa 52 miliónov eur, z toho štyri milióny sú zo štátneho rozpočtu," pripomenul Fico.
Vláda sa podľa jeho slov zaviazala, že v ďalšom volebnom období bude mať 11 výjazdových zasadnutí práve v týchto okresoch. Ide o Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance a Trebišov.
Vládu a zástupcov samospráv teraz čaká spracovanie akčných plánov na mieru pre zostávajúcich 11 okresov. Na stretnutí o podpore najmenej rozvinutých okresov sa zúčastnili primátori, starostovia, zástupcovia organizácií z regiónov, ktoré trápi vysoká nezamestnanosť.