BRATISLAVA. Odbytové družstvo Sever, ktoré združuje prvovýrobcov mlieka zo severu Slovenska, nedostalo spolu s ďalšími prvovýrobcami predĺženie účinnosti kúpnych zmlúv od slovenských spracovateľov mlieka.
O ročnú produkciu 30 mil. litrov mlieka slovenských chovateľov dojníc tak nemusí mať v priebehu niekoľkých týždňov záujem ani jedna zo slovenských mliekarní.
Informovali o tom predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek, prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na stredajšej tlačovej besede.
Niektorým dali dvojmesačné výpovede
"Významným faktom je horšie umiestnenie sa slovenských mliekarenských spoločností na zahraničných trhoch, čo spôsobilo, že niektoré mliekarne boli nútené vypovedať dodávky mlieka zo strany prvovýrobcov počnúc obdobím, ako im končia zmluvy, pričom niektorým končia zmluvy 30. marca a niektorí dokonca dostali dvoj alebo trojmesačné výpovede," informoval Pastorek.
Ďalšími dôvodmi nepredĺženia zmlúv sú prebytky mlieka na európskom trhu v dôsledku minuloročného zrušenia mliečnych kvót, dopady ruského embarga a nižší dopyt Číny po sušenom kravskom mlieku.
"Je to o to horšie, že sa to týka oblastí so zhoršenými výrobnými podmienkami, to znamená v oblastiach, kde gro produkcie a zamestnanosti v poľnohospodárskom sektore tvorí živočíšna produkcia," dodal.
"My by sme si želali, aby sa tento stav podarilo v dohľadnej dobe vyriešiť a samozrejme veľmi vážnu úlohu v tomto smere hrá aj obchod, pretože na Slovensku sa neprodukuje veľa mlieka, produkuje sa toľko, koľko spoločnosť potrebuje," konštatoval Pastorek.
Ako uviedol Voskár, zväz chce, aby bola zachovaná a stabilizovaná produkcia mlieka na Slovensku, ktorá vlani dosiahla množstvo 864 tis. ton.
Problémom je podľa prezidenta zväzu spotreba mlieka na Slovensku, ktorá je z našich zdrojov zabezpečená ani nie z polovice.
Chcú zvýšiť podiel v reťazcoch
Pastorek navrhuje ako jedno z najrýchlejších riešení súčasnej mliečnej krízy konštruktívnu diskusiu a dialóg s obchodnými systémami, čo by mohlo viesť k väčšiemu priestoru a podielu pre slovenské mliekarenské výrobky na pultoch obchodných reťazcov.
Podľa SPPK by riešením tiež mohol byť vývoz mliečnych produktov do tretích krajín, využitie na humanitárne účely prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí SR a nákup do Štátnych hmotných rezerv.
Európska Únia a národné zdroje SR by tiež mohli kompenzovať straty prvovýrobcov mlieka. Pomôcť by mohlo aj zrušenie ruského embarga a hľadanie účinných opatrení, ktoré by riešili dodávky mlieka v čase krízy na trhu.