BRATISLAVA. So slovenským e-governmentom je to naozaj zlé. Potvrdil to aj Brusel, ktorý skúmal index digitálnej ekonomiky a spoločnosti.
Najhoršie obstálo Slovensko práve v hodnotení verejných digitálnych služieb. Z 28 štátov Európskej únie sa umiestnilo až na 26. mieste. Horšie na tom sú už len Bulharsko a Rumunsko.
Slovensko podľa Bruselu robí veľmi malé pokroky v oblasti digitalizácie verejnej správy, pričom verejné elektronické služby sa využívajú veľmi málo.
Na úrady sa stále chodí
A to aj napriek tomu, že štát investoval za posledných osem rokov takmer miliardu eur na digitalizáciu, výsledky v praxi vidno len ťažko, zhodujú sa odborníci z oblasti IT.
Rovnako sa zhodujú na tom, že miliarda eur bola minutá na informatizáciu správy neefektívne, pričom občanov neodbremenila od chodenia po úradoch. Nepodarilo sa pritom zaviesť ani pravidlo „jedenkrát a dosť“. Teda, že občan odovzdá svoje údaje iba jednému úradu a ten ich posunie ďalej.
Nový operačný program Integrovaná infraštruktúra má krajine poskytnúť v rokoch 2014 až 2020 ďalších vyše 800 miliónov eur. Či nám to pomôže, je otázne.
Ministerstvo financií, ktoré má budovanie e-governmentu na starosti, ešte vlani tvrdilo, že Slovensko bude v horizonte niekoľkých rokov lídrom v tejto oblasti. Svoj postoj už prehodnotilo.
„Budovanie e-governmentu nie sú preteky. Prioritou je, aby čo najväčší okruh ľudí používal už existujúce služby, ktoré sú už v prevádzke,“ napísal tlačový odbor rezortu financií začiatkom februára.
Veľa problémov
E-governement je kritizovaný pomerne často. Pred pár mesiacmi napríklad inštitúcia spadajúca pod ministerstvo zdravotníctva vyhlásila tender na nové elektronické zdravotné preukazy. Mali stáť viac ako 20 miliónov eur. Funkciu takýchto preukazov však dokáže zabezpečiť aj elektronický občiansky preukaz.
Po kritike z odborných kruhov a médií tender stopli. Vybudovať elektronické zdravotníctvo sa celkovo Slovensku nedarí. Dali sme doňho dali už asi 50 miliónov eur. Systém eHealth však stále nie je funkčný.
A hoci ústredný portál verejnej správy už funguje, stále mu chýbajú služby, ktoré by občania radi využívali. Napríklad je problém zmeniť si trvalé bydlisko cez portál Slovensko.sk.
Rada od lídra
Lídrom v e-governmente je v Európe Estónsko. Považuje sa dokonca za najvyspelejšie na svete. Až 94 percent ľudí má a aj využíva elektronický občiansky preukaz, ktorý slúži aj ako predplatná karta na verejnú dopravu či ako zdravotná karta. Pacienti si nemusia chodiť po recepty, lekár im ich predpíše elektronicky a pošle do lekárne. Pacientovi stačí e-občiansky preukaz.
Šéfka estónskeho inovačného centra e-Estonia Showroom Anna Piperal v rozhovore pre SME odporučila, ako by sa Slovensko mohlo posunúť v budovaní e-governmentu vpred: „Je dobré zainteresovať do toho aj súkromný sektor, pretože ten má k ľuďom veľmi blízko – napríklad banky, telekomunikačné firmy a podobne.“
Podľa IT odborníkov z platformy Slovensko.digital zaostávame hlavne v nastavovaní procesov. Rezervy vidia napríklad v efektívnosti verejných obstarávaní, transparentnosti či orientácii na samotného občana, keď sa veci robia od stola, a nie v spolupráci s občanmi.

Celkovo takmer na konci
Európska komisia hodnotila aj celkový prístup k digitalizácii. Na základe hodnotenia digitalizácie sme sa umiestnili z 28 krajín Európskej únie až na 21. mieste.
K pevným širokopásmovým sieťam malo vlani prístup 86 percent slovenských domácností, vysokorýchlostný internet bol dostupný 67 percentám domácností. Komisia tvrdí, že pripojenie je výzvou najmä v niektorých vidieckych oblastiach.
Spomedzi 28 členských krajín skončilo Slovensko v oblasti využívania digitálnych technológií na 19. mieste, Slováci sú zároveň v oblasti digitálnej zručnosti podľa komisie na tom pomerne dobre.
Viac ako polovica má základné digitálne zručnosti (53 percent), pričom samotný priemer Únie je na úrovni 55 percent.
Podľa Bruselu bol však u všetkých štátoch zaznamenaný pokrok, no aj naďalej bude podľa komisie "potrebné prijímať opatrenia na odstránenie prekážok, ktoré stoja v ceste využívania digitálnych príležitostí".
Príliš pomalí
Komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger povedal, že Európska únia robí pokroky, no príliš pomaly. "Nemôžeme sa uspokojiť len s týmito výsledkami. Musíme konať, ak chceme dobehnúť Japonsko, USA a Južnú Kóreu," uviedol na margo výsledkov analýzy.
Zároveň prisľúbil, že na základe indexu predloží v máji konkrétne odporúčania pre všetky členské štáty Únie, aby sa ich výsledky zlepšili.