Išlo za posledné štyri roky dosť peňazí na školstvo a zdravotníctvo?
„V zdravotníctve pre medzinárodné porovnanie sú relevantné údaje v parite kúpnej sily podľa OECD, z ktorých vyplýva, že zaostávame za vyspelými krajinami. U nás na obyvateľa vychádza okolo 2000 dolárov a priemer krajín OECD je takmer 4000 dolárov na obyvateľa. Avšak podobnú hodnotu ako je naša má aj Česká republika a tam je úroveň zdravotnej starostlivosti podľa viacerých kritérií vyššia.
Naše zdravotníctvo stagnuje, je málo efektívne, potrebuje systémové zmeny, investície do nových zariadení a technológií. Napriek tomu v niektorých oblastiach máme špičkových odborníkov poskytujúcich starostlivosť na vysokej úrovni.
Výdavky na školstvo vzrástli za 4 roky o takmer 200 milióny eur, čo nie je postačujúce a školstvo by sa malo stať jednoznačnou prioritou pre novú vládu.“
Boli posledné štyri rozpočty dosť odvážne?
„Vláde sa podarilo vďaka silnej konsolidácii v roku 2013 dosiahnuť deficit verejných financií menší ako tri percentá HDP. Od toho roku začal aj postupne klesať verejný dlh. Vďaka konsolidácii sme boli vyradení aj z procedúry nadmerného deficitu a vývoj verejných financií bol pozitívne hodnotený aj medzinárodnými inštitúciami.“
Odborníci hodnotia tri zo štyroch rozpočtov ako málo odvážne.
„Stále sa hodnota nášho dlhu nachádza v sankčných pásmach, a zatiaľ neboli predstavené opatrenia na zníženie dlhu mimo ne. Po roku 2013 sa konsolidácia zastavila. Prijaté opatrenia zvýšili celkové príjmy verejných financií za obdobie štyroch rokov o sedem miliárd eur.
Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa zlepšila z hodnoty ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti 7 percent z HDP v roku 2012 na 2,4 percenta z HDP v roku 2014, čo je však ešte stále ďaleko od dlhodobo udržateľnej hodnoty. Ak sa pýtate, či boli rozpočty odvážne, tak v roku 2013 áno a ostatné roky menej.“