Hlasovanie o Cene verejnosti Via Bona Slovakia 2015 (del-sec:35)
Anketa už bola ukončená.
BRATISLAVA Nie každý človek môže prežiť starobu v kruhu svojej rodiny a v dome, v ktorom vyrastal.
A niektorí nemajú ani to šťastie, že by ich v zariadení pre seniorov mal kto navštevovať. Práve na takúto skupinu ľudí sa zameriava projekt Elderly, ktorý spustila spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia.
„Naším cieľom je spríjemniť život seniorom tak, že ich zapájame do rôznych aktivít,“ hovorí za spoločnosť Ingrid Masárová.
Projekt je podľa nej prínosný pre obe strany. Seniori sa tešia na spoločnosť dobrovoľníkov, zatiaľ čo zamestnanci firmy si odnášajú nové skúsenosti, zážitky a pocity.
Pre tento projekt a jeho jedinečnosť bola spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia, ktorá na Slovensku zamestnáva takmer 1800 ľudí, nominovaná na cenu Via Bona, ktorú každoročne udeľuje Nadácia Pontis, v kategórii Podporovateľ dobrovoľníctva. Zároveň súťaží aj o cenu verejnosti.
Výlety aj pečenie
Počiatky spolupráce s Domovom sociálnych služieb a zariadením pre seniorov Rača siahajú do roku 2012, ktorý Európska komisia vyhlásila za rok aktívneho starnutia.
Pri výbere partnera zvažovala spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia viacero faktorov, medzi inými aj pomer mobilných a imobilných klientov, či benefity, ktoré tento projekt môže priniesť, opisuje Masárová.

Dobrovoľníci navštevujú seniorov raz mesačne a trávia s nimi čas. Program je naozaj rôznorodý, od tematicky zameraných činností (napríklad maľovanie kraslíc či predvianočné pečenie) po výlety.
Seniori takto mohli navštíviť čokoládovňu v Kittsee, či vrátiť sa na niektoré miesta v Bratislave, kam chodili, keď boli mladší. „Aktivity sú navrhnuté tak, aby bol program pre seniorov atraktívny, motivujúci a dostupný,“ hovorí Masárová.
Spoluprácu si pochvaľuje aj Oľga Jarošová, vedúca sociálno-terapeutického úseku zariadenia pre seniorov v Rači.
A to z pohľadu financií, aj ľudského prístupu. Počas niekoľkoročnej spolupráce si dobrovoľníci a seniori medzi sebou vytvorili mnoho priateľstiev.
„Dobrovoľníci sú pre klientov omladením, povzbudením, novou energiou, motiváciou zúčastniť sa niektorých akcií,“ dodáva Jarošová.
Pomoc aj cez počítače
Projekt však nestojí na jednom mieste a Hewlett-Packard sa ho každý rok snaží vylepšovať a rozširovať. Minulý rok napríklad začali pracovať na rozvoji technických zručností seniorov.
V súčasnosti pripravujú učebňu, kde by mohli pravidelne navštevovať počítačové kurzy, ktoré by viedli dobrovoľníci zo spoločnosti, opisuje Masárová.
Okrem učenia by mali počítače slúžiť aj na vyplnenie času pre pacientov, ktorí sú odkázaní na lôžko. „Dlhodobou víziou je pripraviť pre seniorov portál, ktorý by im zjednodušoval život,“ dodáva.
Masárová pripúšťa aj možnosť, že by sa do projektu v budúcnosti mohli zapojiť aj iné zariadenia pre seniorov.
„Naším hnacím motorom je citácia od J.Wolfganga Goetheho: Zostarnúť nie je umenie – umenie je vyrovnať sa s tým,“ hovorí Masárová.
Už po šestnásty raz udelí Nadácia Pontis ocenenie Via Bona. To ako jediné na Slovensku zviditeľňuje príklady zodpovedného a férového podnikania a inšpiruje nimi ďalšie firmy, aby dobrovoľne a nad rámec zákona pomáhali okoliu a zamestnancom, brali ohľad na životné prostredie, bojovali s korupciou alebo riešili spoločensky dôležité témy.
Do aktuálneho 16. ročníka firmy prihlásili 75 nominácií. Spomedzi nich porota posunula do druhého kola 23 a práve tie budú súťažiť o víťazstvo v siedmych kategóriách. Ôsmeho víťaza vyberú čitatelia denníka SME, ktorí za svojho favorita môžu zahlasovať do 13. marca. Stačí si pozrieť deväť nominácii a v pripravenej ankete kliknúť na názov firmy, ktorej chcete dať hlas.