BRATISLAVA. Ak by sa Británia rozhodla odísť, spôsobilo by to celej Európskej únii veľké problémy. Slovensko nevynímajúc.
„Prípadný odchod Británie by mal na slovenskú ekonomiku negatívny dosah. Aký veľký by bol, sa odhadnúť nedá,“ hovorí analytik VÚB Banky Zdenko Štefanides.
Väčším rizikom ako oslabenie obchodných a finančných vzťahov by podľa neho bola neistota, ktorá by po odchode Británie nastala okolo európskej integrácie. Spochybnená by bola úloha Únie vo svete.
Nemci by menili zmluvy
Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie by spôsobilo šok pre svetovú ekonomiku, varovali ministri financií skupiny G20, informovala agentúra Reuters.
Odchodom by utrpelo najmä Nemecko, pre ktoré je Británia štvrtým najväčším obchodným partnerom. Až 2500 nemeckých spoločností zamestnáva na ostrovoch 370-tisíc ľudí.
„Nebol by to priateľský rozvod,“ cituje agentúra Bloomberg generálneho riaditeľa Federácie nemeckého priemyslu Markusa Kerbera. Nové nastavenie obchodno-právnych pravidiel, daní a regulačných pravidiel by podľa neho mohlo trvať päť až desať rokov.
Zhoršenie nemeckých obchodov by pocítili aj ostatné krajiny Únie. Nemecko by podľa analytika Sberbank Vladimíra Vaňa z odchodu do istej miery mohlo ťažiť, a rovnako aj Francúzsko. Je vysoko pravdepodobné, že jedno z ich miest by sa namiesto Londýna stalo novým finančným centrom. „Je tu riziko odlivu lukratívnych pracovných miest v bankovom sektore,“ hovorí Vaňo.
Slabá libra, dar pre turistu
Britská libra po minulotýždňovom summite padla na svoje sedemročné dno, keď sa predávala za 1,26 eura. V posledných dňoch sa pohybuje okolo 1,28 eura.
Analytici hovoria, že sa na nízkej úrovni udrží alebo bude okolo nej kolísať prinajmenšom do júnového referenda. Využiť to môžu najmä turisti, pre ktorých je teraz výlet do Londýna lacnejší.
„Naopak pre naše firmy, ktoré exportujú do Británie, to bude v najbližších mesiacoch drahšie,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Škrtať budú ďalšie sociálne benefity
BRATISLAVA. Ak Veľká Británia ostane v Európskej únii, obmedzí pre cudzincov sociálne benefity. Zoškrtať ich môžu aj ďalšie štáty.
„Ak zostane krajina v EÚ, opatrenia sa musia rozšíriť aj na ostatné členské štáty, ktoré ich môžu začať uplatňovať,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.
O sociálne benefity teda môžu prísť Slováci pracujúci aj v ostatných krajinách únie. Rozhodne sa v referende 23. júna.
V Británii by mal byť obmedzený daňový a univerzálny kredit. Druhý spomínaný je určený pre ľudí bez práce či s nízkym príjmom. Ide napríklad o príspevky na bývanie, príspevok na začiatok podnikania či pomoc pri splácaní úveru. Daňový kredit je daňová úľava pre ľudí, ktorí pracujú.
Plnohodnotne budú môcť tieto benefity imigranti z iných krajín pracujúci v Británii využívať až po štyroch rokoch. Takéto obmedzenie by mohla krajina uplatňovať na pracovníkov z iných členských štátov Únie, ktorí prídu do UK prvýkrát počas obdobia siedmich rokov.
Obmedzenie sa má dotknúť aj prídavkov na deti. Pre ľudí, čo v Británii žijú, to začne platiť, ale až po štyroch rokoch.