BRATISLAVA. Do parlamentu sa po sobotňajších voľbách dostali dve strany, ktorých lídri sú veľkými kritikmi Európskej únie.
Jedným z nich je predseda druhej najsilnejšej strany SaS Richard Sulík, ktorý sa v minulosti vyjadril, že eurofondy ničia našu spoločnosť. V polovici februára v nemeckej televízií tvrdil, že najlepšie by bolo, keby sa zrušili všetky eurofondy, a to v celej únií.
SaS môže tvoriť vládu,ak sa to nepodarí Smeru.
Medzinárodné zmluvy
Na roky 2014 až 2020 je pre Slovensko vyčlenených vo fondoch 15,3 miliardy eur. Vyčlenené sú na základe takzvanej Partnerskej dohody a schválených operačných programov. Zrušiť dohody nie je možné, vysvetľuje Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
„Prvé projekty z nového programového obdobia sú už ale schválené, je vypísaných viac výziev,“ hovorí konateľ Premier Consulting EU Miroslav Lopata. Tieto už zrušiť nemôžeme. Ak by sa však Slovensko rozhodlo nevypísať ďalšie výzvy, ostatné peniaz z eurofondov by prepadli.
Ani rozhodnutím nečerpať eurofondy by sme sa však nezbavili povinnosti prispievať do spoločného rozpočtu. Všetky pravidlá sú už totiž nastavené. Ak by na tom naša vláda či parlament trvali, vyžadovalo by si to podľa Lopatu revíziu základných zmlúv o únii. Ak by takýto návrh v parlamente padol, zrejme by ho podporil aj Marián Kotleba z Ľudovej strany – Naše Slovensko, ktorý sa tvrdo vymedzuje voči EÚ.
Nezmyslený krok
Vzdať sa eurofondov by však podľa ekonómov nebolo múdre. „Bolo by to škodlivé, keďže medzi schválenými projektmi sa nájdu aj užitočné. Šok zo zastavenia by sme cítili aj makroekonomicky na spomalenom raste a zamestnanosti,“ hovorí analytik INEKO Peter Goliaš. Ako však ďalej upozorňuje, eurofondy by sa mali čerpať efektívne a je lepšie ich neminúť ako minúť korupčným spôsobom.
Eurofondy (ich dočerpávanie) výrazne zvýšili rast nášho HDP v roku 2015, kedy sme rástli viac ako tromi percentami. Uvedomuje si to aj strana SaS a napriek kritickým vyjadrením svojho predsedu šla do volieb s programom, ktorý skôr hovorí o zmenách čerpania ako o nečerpaní európskych peňazí.