Hlasovanie o Cene verejnosti Via Bona Slovakia 2015 (del-sec:35)
Anketa už bola ukončená.
Od energetickej firmy, akou je aj VSE Holding, by sa očakávalo, že svoje aktivity v rámci spoločenského podnikania, zameria primárne na energetiku či ochranu životného prostredia.
Aj keď tieto oblasti sú tiež medzi prioritami VSE Holdingu, vníma problémy východného Slovenska a uvedomuje si naliehavosť ich riešení. Zvlášť pre to, že sociálne otázky tohto regiónu sú výraznejšie ako v ostatných krajoch.
Už v roku 2007 stála pri vzniku prvého krízového centra Dorka v Košiciach a patrí medzi dlhoročných partnerov spoločnosti Úsmev ako dar. V poslednom období sa vzájomná spolupráca sústredila predovšetkým na program
Pomoc ženám v núdzi
„Našimi aktivitami sa snažíme posilniť postavenie ženy v spoločnosti. O to väčšiu podporu a pomoc potrebujú ženy, ktoré sa v dôsledku choroby, násilia či chýbajúceho rodinného zázemia ocitli na pokraji existencie. Preto je iniciatíva Pomoc ženám v núdzi pre mňa nesmierne dôležitá. Som presvedčený, že práve systematická práca a podpora profesijného a osobného rastu týchto žien s neľahkým osudom sú kľúčové pre ich nový štart a skorý návrat do bežného života,“ vysvetlil Thomas Hejcman, generálny riaditeľ spoločnosti Východoslovenská energetika Holding a.s.

Ide o citlivú a náročnú tému, ktorá si vyžaduje dlhodobú pomoc a podporu založenú na vzájomnej dôvere. Projekt je zameraný na podporu dievčat vyrastajúcich v detských domovoch a po odchode z nich, ďalej matiek s deťmi, ktoré sa ocitli v kritických životných situáciách, a tiež na podporu žien vystavených násiliu, ktoré našli strechu nad hlavou práve v krízových centrách.
Podľa predsedu Spoločnosti Úsmev ako dar Jozefa Mikloška región, v ktorom VSE Holding pôsobí, takéto projekty potrebuje.
„O akútnosti situácie svedčia nielen naše každodenné skúsenosti z terénu, ale aj oficiálne štatistiky, podľa ktorých by sa až 56 % detí z náhradnej starostlivosti mohlo vrátiť do rodín, keby rodine niekto podal pomocnú ruku včas,“ povedal Mikloško.
Výnimočnosť projektu zdôrazňuje aj fakt, že našiel podporu nielen vo firme, ale aj v samotných zamestnancoch. Zamestnanci sa v pomoci ženám a krízovému centru angažujú navyše, mimo spoločných aktivít organizovaných firmou. Sami a spontánne pomáhajú napr. darovaním detských vecí, hygienických potrieb, vybavenia do domácnosti a podobne.
Vo firme zároveň rezonuje téma diverzity a rovnosti príležitostí pre ženy. Prirodzene sa tak začala tvoriť mozaika synergických efektov: finančná pomoc, dobrovoľníctvo ako aj mentoring, kedy zamestnankyne spoločnosti nadviazali kontakt s klientkami z centra. Andrea Danihelová, vedúca úseku komunikácia, bola jednou z nich keď sa ujala dievčaťa z krízového centra:
“Rozmýšľanie týchto dievčat je silno ovplyvnené minulosťou. V dôsledku toho sú v hre často psychické problémy, návykové látky a strach. Chýba im vyrovnaný emočný rodinný základ. Sú poznačené negatívnymi skúsenosťami, chýba im kontakt s realitou pri bežných veciach ako je napríklad hodnota peňazí. Je ťažké zmeniť ich postoj k životu a napriek maximálnemu úsiliu nemajú tieto príbehy vždy len šťastný koniec,“ povedala Danihelová.
Je však presvedčená, že táto pomoc má zmysel a že väčšina týchto dievčat nájde odvahu, príjme pomoc a bude môcť žiť plnohodnotný život. „Väčšina príbehov, ktoré sme za ostatné tri roky mali, sa končila šťastným koncom,“ povedala Danihelová.
Medzi spoločné aktivity, ktoré firma zorganizovali počas minulého roka, patria aj dobrovoľnícke práce, počas ktorých sa v novovybudovanom krízovom centre v Prešove dokončili elektroinštalačné rozvody, namontovali svietidlá, zásuvky a pod.
Zamestnanci upratali a pripravili priestory tak, aby v krízovom centre našli útočisko rodiny, ktoré sa ocitli v zložitých životných situáciách a nemuseli tak s deťmi ostať na ulici. Zamestnanci firmy tiež organizovali zbierky, spoločné pečenie a predaj vianočných perníkov a ďalšie podobné aktivity.
Už po šestnásty raz udelí Nadácia Pontis ocenenie Via Bona. To ako jediné na Slovensku zviditeľňuje príklady zodpovedného a férového podnikania a inšpiruje nimi ďalšie firmy, aby dobrovoľne a nad rámec zákona pomáhali okoliu a zamestnancom, brali ohľad na životné prostredie, bojovali s korupciou alebo riešili spoločensky dôležité témy.
Do aktuálneho 16. ročníka firmy prihlásili 75 nominácií. Spomedzi nich porota posunula do druhého kola 23 a práve tie budú súťažiť o víťazstvo v siedmych kategóriách. Ôsmeho víťaza vyberú čitatelia denníka SME, ktorí za svojho favorita môžu zahlasovať do 13. marca. Stačí si pozrieť deväť nominácii a v pripravenej ankete kliknúť na názov firmy, ktorej chcete dať hlas.