NAÍ DILLÍ. Ázia by mala prevziať väčšiu úlohu v globálnej ekonomike, ktorá by odrážala rastúci vplyv tohto kontinentu. Uviedla to generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Ázijskí politici by mali naďalej svojou menovou politikou pomáhať hospodárstvu, zároveň by mali využívať fiškálnu politiku a ďalšie opatrenia na podporu jeho rastu a ochranu finančnej stability, povedala v prejave počas návštevy v Indii.
Zavedenie štrukturálnych reforiem je kľúčom k zvýšeniu konkurencieschopnosti, hospodárskeho rastu aj tvorby pracovných miest, vyhlásila Lagardová, podľa ktorej je Ázia "najdynamickejším regiónom sveta". Podieľa sa totiž 40 % na výkone globálnej ekonomiky aj napriek spomaľovaniu čínskeho hospodárstva, ktoré však stále rastie oveľa rýchlejšie ako iné veľké ekonomiky.
Vplýva na dianie vo svete
Podľa Lagardovej Ázia dnes ovplyvňuje svet viac než v kedykoľvek v minulosti, ale zároveň vývoj vo svete má veľký vplyv na jej situáciu. Pripomenula, že v uplynulých desaťročiach došlo k prudkému rozvoju ázijských štátov a mnohé z nich sa stali ekonomickými mocnosťami. Ich nové postavenie si však vyžaduje, aby reagovali na vývoj a problémy vo svete, vrátane vývoja na globálnych trhoch.
Lagardová zároveň vyzvala konkrétne ázijské štáty, aby podnikli špecifické kroky. Číne odporučila, aby zlepšila rozdeľovanie toku úverov a pomohla vybalansovať ekonomiku tak, aby jej hlavným motorom neboli investície financované z pôžičiek, teda dlhov.
Japonsko by zas malo zreformovať pracovný trh a spôsob riadenia korporácií a liberalizovať trh s produktmi. India potrebuje zlepšiť efektívnosť produktového trhu, povzbudiť súkromné investície a posilniť infraštruktúru.
Rozdiely sa prehĺbili
Šéfka MMF poukázala tiež na fakt, že aj napriek vysokému tempu hospodárskeho rastu Ázie sa rozdiely v príjmoch v tomto regióne od roku 1990 ešte prehĺbili. Lepší prístup k zdravotnej starostlivosti a finančným službám je podľa nej "kľúčom k odomknutiu obrovského potenciálu tohto regiónu, ktorý má 4,4 miliardy obyvateľov".
Odporučila preto politikom v Ázii, aby sa sústredili na zavedenie progresívnejších daní, výdavky na sociálnu sféru a odstránenie bariér, ktorým čelia ženy na kontinente, a tiež na budovanie infraštruktúry, zvlášť v oblasti dodávok elektriny a vody.