BRATISLAVA. Daňovníci, ktorí sa rozhodli podať daňové priznanie a zaplatiť daň na poslednú chvíľu, majú niekoľko možností ako tak urobiť. Banky upozorňujú na to, že rozhodujúci je pritom termín, kedy odídu peniaze z účtu daňovníka. Ľudia by si však pri platení dane na poslednú chvíľu mali dávať pozor na chyby.
Ako uviedla Poštová banka, daňovníci môžu daň zaplatiť napríklad priamo na pobočke banky, a to počas otváracích hodín. "Za deň platby sa pritom považuje deň, keď banka hotovosť od daňovníka prijala. Nie deň, v ktorý peniaze prišli na účet príjemcu platby," vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová.
Druhou možnosťou je zaplatiť daň prostredníctvom internetbankingu. "Aby bola platba správne a včas odpísaná z účtu, klienti ju musia realizovať v posledný marcový deň najneskôr do 18.30 hodiny," doplnila Jamborová.
Finančné domy zároveň upozorňujú na to, že podávanie daňového priznania je často sprevádzané chybami. Treba si dať pozor najmä na podanie daňového priznania na aktuálnom tlačive, na predloženie všetkých strán daňového priznania, či na správne označenie zdaňovacieho obdobia.
"Najčastejšie sa opakujúce chyby sú nesprávne vyplnenie príloh daňového priznania, najmä údajov pre účely sociálneho a zdravotného poistenia v daňovom priznaní FO typ B, ktoré sa následne z daňového priznania poskytujú Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam, taktiež nesprávne označenie zdaňovacieho obdobia, nesprávne vyznačenie druhu priznania, či nevypísanie DIČ resp. rodného čísla na všetkých listoch tlačiva," priblížila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Od februára tohto roka pritom tiež platí, že klienti musia pri prevodoch zadávať číslo účtu príjemcu výlučne vo formáte IBAN.
"Pri zadávaní 24-miestneho čísla účtu by si mali daňovníci dávať pozor, aby sa pri jeho vypisovaní nepomýlili. Ak klient zadá nesprávny IBAN, banka príkaz odmietne," dodáva Jamborová s tým, že na nesprávny IBAN klientov upozorní pracovník na pobočke alebo systém v internetbankingu.