LONDÝN. Už od roku 2009 znížili štyri najväčšie európske investičné banky odmeny o približne jednu tretinu. Ale snažia sa čo najrýchlejšie zbaviť starých záväzkov a vyplatiť odmeny za predchádzajúce roky, ktoré počas krízy odložili na neskôr. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prieskum banky Barclays.
Vina za rizikové obchody
Celková výška odmien v bankách Credit Suisse, UBS, Deutsche Bank a Barclays vlani klesla na 11 miliárd eur zo 16 miliárd eur v roku 2009. To je zhruba na úrovni 37 % základných platov, zatiaľ čo v roku 2009 to bolo 72 % základných platov.
Práve vysokým odmenám pre bankárov sa pripisuje najväčší diel viny za rizikové obchody, ktoré viedli v rokoch 2008 - 2009 ku globálnej finančnej a neskôr aj hospodárskej kríze. Európska únia preto zaviedla limit pre odmeny, ktoré nesmú po novom prekročiť 100 % fixného platu bankárov, prípadne môžu dosiahnuť maximálne dvojnásobok tejto sumy, ak to schvália akcionári.
Snažia sa udržať si skúsených manažérov
Banky sa preto snažia udržať si najmä skúsených manažérov rôznymi príplatkami a tiež zvýšením základných platov, a to v čase, keď finančné ústavy musia zavádzať reštrukturalizáciu, aby sa vrátili k ziskom.
Okrem toho banky počas krízy odložili vyplácanie odmien, aby nevyvolali hnev verejnosti, ktorá sa musela nedobrovoľne podieľať na ich záchrane pred krachom.
Tento záväzok však zvyšuje náklady bánk a odkrajuje z ich terajších ziskov. Prieskum Barclays tak ukázal, že podiel odložených odmien, ktorý vlani dosiahol 39 %, klesá, pretože banky sa už chcú zbaviť tejto záťaže. Napríklad Credit Suisse to vlani zvýšilo náklady na zamestnancov o približne 9 %.