BRATISLAVA. Panama Papers, teda dokumenty uniknuté z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonesca, ukazujú aj na Slovensko.
Súčasťou úzkej siete firiem, ktorá pre klientov Mossack Fonesca z celého sveta systematicky prala špinavé peniaze, by podľa Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku mala byť aj bratislavská eseročka.
Vyplýva to z 2,6 terabajtov dokumentov o klientoch panamskej firmy, z ktorých v pondelok citovali novinári z viacerých krajín. Samotné dokumenty neukázali.
„Podľa skúmaných dokumentov poskytovala európskym klientom tieto špeciálne legalizačné služby slovenská firma Latem Trading,“ tvrdí centrum.
Ako presne malo legalizovanie ziskov z trestnej činnosti prebiehať, zatiaľ nevysvetlili.
Prípad už rieši polícia aj finančná správa.
Holanďan: Peniaze som nepral
Spoločnosť Latem Trading má podľa účtovných výkazov od roku 2009 zanedbateľné príjmy, vlani vykázala prvý väčší obrat – 26-tisíc eur.
„Spoločnosť je mŕtva, vlani mala nejakú províziu z Holandska,“ povedala pre SME osoba, ktorá zostavovala firme účtovné výkazy.
Jej meno denník SME nezverejňuje, keďže je účtovníčkou viacerých firiem a doteraz zverejnené informácie nenaznačujú, že by sa na legalizácií peňazí, ako ich opisujú Panama Papers aktívne podieľala. O transakciách podľa vlastných slov nič nevie.
Firma Latem Trading mohla peniaze prať napríklad cez paralelné účtovníctvo a fiktívne obchody s inými spoločnosťami zapojenými do panamskej siete.
Majiteľom firmy je 53-ročný Holanďan Gustaaf David Poelen, vlastní ju cez svoju holandskú firmu Poelen Holding. Na e-mail v priebehu pondelka denníku SME neodpovedal.
V stanovisku pre Aktuality.sk poprel pranie peňazí. Priznal, že Mossack Fonesca je „bývalý obchodný partner“.
Sídlo pod Hradom
Latem Trading sídli na Šulekovej ulici blízko Bratislavského hradu.
Ide o bytovku, v ktorej vlastní byt exminister spravodlivosti Tomáš Borec, spolumajiteľ jednej z najväčších advokátskych kancelárií právnik Jaroslav Ružička či niekdajší riaditeľ Tatra banky Igor Vida.