BRATISLAVA. Dokumenty uniknuté z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca spomínajú aj meno slovenského podnikateľa Mareka Rosu, ktorého firma Keen Software House vyvíja celosvetovo úspešné hry a teraz sa venuje programovaniu umelej inteligencie.
Informáciu zverejnilo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré má prístup do databázy Panama Papers zahŕňajúcej 11,5 milióna rôznych dokumentov z Mossack Fonseca.
To, že Rosa sa v Panama Papers spomína, automaticky neznamená, že legalizoval príjmy z nekalej činnosti.
Podnikatelia či športovci si firmy v daňových rajoch zakladajú aj pre zjednodušenie ďalších investícií, jednoduchšie manažovanie bohatstva či znižovanie daní, čo síce môže byť neetické, no nie je to nezákonné.
Hošek: Som spoluinvestor
Rosa má podľa českého centra väzby na seychelskú spoločnost AI Assets Ltd. spolu s Ivanou Rosovou.
Akcionárom AI Assets je podľa centra Slovák podnikateľ a investor Milan Hošek, ktorý je známy ako bloger o akciových trhoch a obranca minoritných akcionárov.
Rosa pre denník SME povedal, že panamskú spoločnosť Mossack Fonseca nepozná a o jej existencii ani nevedel. To, že sa jeho meno ocitlo na zozname panamských dokumentov vysvetľuje tak, že počúval rady svojich finančných poradcov.
„Tí založili Al Assets na Seychelách, kde je štandardné, zrozumiteľné a stabilné legislatívne prostredie s veľmi dobrou úrovňou ochrany intelektuálneho vlastníctva a lacná správa firmy,“ vraví Rosa.
Dodáva, že je tam tiež jednoduchší administratívny prístup pre prípadný vstup silného investora do spoločnosti niekedy v budúcnosti. „Toto všetko bolo pre mňa dôležité preto, že projekt vývoja univerzálnej umelej inteligencie je skutočne projekt na veľmi dlhú dobu,“ vysvetľuje podnikateľ.
Tvrdí, že všetku podnikateľskú činnosť vyvíjajú v rámci firmy v Česku a na Seychely „nikdy žiadne peniaze neposlal“.
Hošek, ktorý v zozname figuruje ako jeden z akcionárov Rosovej firmy vraví, že Rosovi na začiatku podnikania poskytol prostriedky na podnikateľské aktivity. Výmenou za finančnú pomoc mal Hošek dostať akcie herného štúdia Keen Software House.
„Som jeho spoluinvestor. Na začiatku som mu dal 4-tisíc eur a kúpil som tak akcie firmy,“ povedal SME Hošek.
V štruktúrach seychelskej firmy AI Assets podľa vlastných slov H ošek figuruje preto, že Rosa tam investoval prostriedky, ktoré zarobil prostredníctvom Keen Software House
"Mám tam nejaké akcie. On to zaregistroval v Paname, ale bezo mňa, nevedel som o tom,“ povedal o spoločnosti AI Assets Ltd.
Pochybuje o tom, že by išlo o podvod. S panamskými právnikmi z Mossack Fonseca som nikdy nekomunikoval, dodal Hošek.
Väčšinou ide o Holanďanov
Okrem Hošeka a Rosu sa podľa Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v Panama Papers objavujú aj ďalší Slováci, zatiaľ 115 mien.
Väčšina z nich sa má podľa Čechov spájať s firmou Green Carbon Renewables z Britských Panenských ostrovov.
Riaditeľom firmy má byť John Novák z kanadského Vancouveru, ktorého investigatívne centrum označuje za známeho bieleho koňa, ktorý vraj v rokoch 2004 až 2006 pôsobil aj ako prezident Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory.
Komora sa v oficiálnom vyjadrení od Nováka dištancuje a tvrdí, že v minulosti bol predstaviteľom Komory Slovensko-Kanadskej obchodnej spolupráce, no tá nemá s oficiálnou obchodnou komorou nič spoločné.
Green Carbon Renewables zakladali právnici z Mossack Fonseca a väčšinu akcií podľa centra vlastnia Holanďania, ktorých so Slovenskom spája najmä adresa v Sládkovičove, v zozname figurujú aj dve Srbky – Snežana Ilić a Olga Kiendler.
Kiendler vyštudovala právo, svoju kariéru začínala v roku 2000 v Európskom parlamente.
Neskôr pôsobila aj v rakúskej banke Hypo Alpe-Adria-Bank AD, s ktorou sa spája veľký finančný škandál.
Získala totiž lacné peniaze, za ktoré ručil niekdajší župan Korutánska a rakúsky pravicový populistický politik Jörg Haider.
Banka z peňazí financovala biznis na Balkáne, spájaný s tamojšími drogovými dílermi či politikmi.