BRATISLAVA. Panamská firma Mossack Foncesa má svoje chápadlá na Slovensku aj tam, kde zatiaľ dokumenty Panama Papers neukazujú.
Eseročka Afragola má mať podľa Denníka N „zjavné väzby na celosvetovú práčku špinavých peňazí Mossack Fonseca z Panamy a na jej biele kone“.
Podľa denníka sídli jej bývalý vlastník – firma Trentino International – na rovnakej adrese, na akej má svoje sídlo aj panamská poradenská spoločnosť, z ktorej uniklo približne 11,5 milióna dokumentov.

Vysoké zisky s nízkymi nákladmi
V súčasnosti je vlastníkom firmy Afragola česká spoločnosť Gamma Retentis. Jediným konateľom firmy Afragola je Slovák z Nitry Martin Benedikovič, v Gamma Retentis je predsedom predstavenstva.
Benedikovič je zároveň aj konateľom tretej najziskovejšej firmy na Slovensku Territorio. Denník píše, že firma Territorio mala za rok 2014 také vysoké zisky (300 miliónov eur), že ju mohli predbehnúť už len plynárenské spoločnosti SPP a Eustream.
A dariť sa malo v roku 2014 aj firme Afragola, ktorá pri relatívne nízkych nákladoch dokázala vyprodukovať takmer 33-miliónový zisk.
V čom Afragola podniká nie je podľa dostupných informácií jasné, je zrejmé, že miliónový zisk nedosiahla z podnikateľskej činnosti. „Mohlo by ísť o prevedenie zisku inej firmy na ňu ako dividendy,“ píše denník.
Zarobili milióny
České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré má k panamským dokumentom prístup a postupne odkrýva väzby Slovákov a Čechov na schránky v daňových rajoch uviedlo, že medzi najobľúbenejšie biele kone patrí Zuzana Herichová a Jana Lütken.
Obe ženy údajne zastupujú firmy, ktoré sú spájané so spoločnosťou Mossack Fonseca. Krátko po zverejnení týchto informácií ich centrum dementovalo s tým, že meno Herichovej a Lütken sa vyskytujú v internej komunikácii Mossack Fonseca, ale podľa centra "nie ako držiteľky akcií, ani ako riaditeľky firiem".
Firma Trentino International, ktorá je vlastníkom Afragoly, vlastní na Slovensku desiatky ďalších firiem. V niektorých z nich mala figurovať práve Herichová ako konateľka.
Herichová bola v rokoch 2006 až 2007 predsedníčkou predstavenstva spoločnosti Ibertax, ktorá dodnes ovláda mýtnu firmu Skytoll.
V súvislosti s mýtom sa Herichová podľa záznamov z obchodného registra stretla aj s Brendou Patriciou Cocksedge, ktorá sa objavuje v pozadí emisnej spoločnosti Interblue Group.
Táto garážová spoločnosť z USA v roku 2008 zarobila prinajmenšom 47 miliónov eur na úkor Slovenska zavinením predstaviteľov SNS, ktorí jej predali prebytočné emisné povolenky.
Desiatky ďalších firiem
Jediným akcionárom firmy Gamma Retentis, ktorá dnes vlastní Afragolu, je podľa denníka firma Braxton Invest. V nej v minulosti pôsobila aj Herichová, ale aj Brenda Patricia Cocksedge, obe boli vo firme konateľkami.
Denník N poukázal aj na fakt, že ďalšou na Slovensku podnikajúcou firmou, ktorá má sídlo v centrále Mossack Fonseca, je spoločnosť Halford Properties.
Na Slovensku má podiel v štyridsiatich firmách, no ani v jej prípade sa skutoční vlastníci nedajú vypátrať.
Podobnými offshore firmami, teda schránkami, sa začne zrejme zaoberať aj polícia, ktorá po zverejnení informácií Panama Papers začala firmy napojené na Slovensko preverovať.