Darí sa Grékom napĺňať podmienky, na ktorých sa dohodli s veriteľmi?
"Niektoré reformy prebiehajú dobre, niektoré nie. Podarilo sa stabilizovať bankový sektor a vyčistiť časť zlých úverov. Vláda liberalizovala niektoré chránené profesie a urobila tak trh práce konkurencieschopnejším.
Určité úspechy sa dosiahli aj pri zlepšovaní výberu daní. Do Grécka sa pomaly začínajú vracať peniaze, ktoré Gréci v obave pre kolapsom bánk posielali do zahraničia. To je dôležité, lebo bez peňazí sa ekonomika rozhýbať nedá."
Dôležitú dôchodkovú reformu grécka vláda ale doteraz neprijala.
"Áno, Najdôležitejšia reforma doteraz veľmi nepokročila. Grécka vláda síce zlúčila 325 rôznych typov dôchodkov do 11, ale celkové náklady na dôchodkový systém sú stále vysoké. Osekávanie dôchodkov akceptujú ľudia veľmi, veľmi ťažko."
Prečo?
"Za posledných šesť rokov prešlo Grécko neobyčajne ťažkým obdobím. Grécka ekonomika sa de facto zrútila. Kumulatívny pokles HDP za toto obdobie činil 26 percent. To je asi toľko, ako v západnej Európe počas druhej svetovej vojny a u nás v rokoch 1990 a 1993.
Miera nezamestnanosti v posledných dvoch rokoch dosahovala 25 percent. Nečudo, že z Grécka emigrovalo niekoľko stotisíc mladých ľudí. Len jedna tretina obyvateľstva Grécka pracuje a platí dane a odvody."
Čo to v praxi pre krajinu znamená?
"Ako má ekonomika rásť, a z čoho sa majú splácať dlhy, keď mladí nemajú prácu a štát im musí vyplácať podporu v nezamestnanosti? Do toho všetkého prišla ešte aj migračná kríza. V Grécku uviazlo 153-tisíc migrantov z Ázie, ktorých treba živiť.