Ak bude firma investovať do výskumu a inovácií, môže si znížiť dane. Nejako podobne uvažuje naša vláda podľa návrhov v jej programovom vyhlásení.
Rodné číslo či dátum narodenia sú zase údaje, ktoré si od vás pýtajú rôzne štátne inštitúcie nezávisle od seba - namiesto toho, aby navzájom spolu komunikovali. Aj to by sa mohlo zmeniť.
Do programového vyhlásenia vlády sa však nedostali viaceré konkrétne záväzky, o ktorých sa pôvodne špekulovalo. Čo teda vláda sľubuje a nakoľko aj s konkrétnymi číslami či termínmi?
1. Výstavba ciest
Napriek tomu, že aj rezort dopravy upozornil, že na výstavbu diaľnic nie je dosť peňazí, vláda sa chce zaviazať, že od roku 2020 umožní využívať všetky diaľničné úseky diaľnice D1.
Okrem toho vláda plánuje stavať aj ďalšie cesty – R2, R3, R4 či R7. Vláda bude pripravovať prepojenie Banskej Bystrice s D1 rýchlostnou cestou popod Donovaly.
Stavať ich môže formou verejno-súkromného partnerstva, takzvanými PPP projektami.
2. Lepší výber daní
Vláda chce od roku 2018 zrušiť daňové licencie, ktoré zaviedla pred dvomi rokmi. Od roku 2018 by tak firmy nemali platiť takzvanú minimálnu daň.
Mala by sa tiež znížiť daň z príjmov firiem a podnikateľov na 21 percent, zároveň by sa malo každý rok prehodnocovať jej opätovné znižovanie. Odkedy by sa tak malo diať, v programovom vyhlásení vláda nepíše.
Pre živnostníkov vláda sľubuje, že sa vynasnaží zvýšiť limit na paušálne výdavky, čím by v konečnom dôsledku podnikatelia odvádzali nižšie dane.

3. Vyššie dane za cigarety
Má sa zmeniť tiež spôsob zdaňovania nehnuteľností, a to tak, že napríklad daň z domu sa bude počítať podľa „hodnotového princípu“, teda podľa hodnoty konkrétnej nehnuteľnosti.
Cigarety budú drahšie, keďže v nasledujúcich rokoch chce vláda zvýšiť spotrebnú daň z tabaku.
4. Podpora nerozvinutým okresom
Na podporu určenú pre najmenej rozvinuté okresy by malo mať po novom nárok viac okresov, vláda tam chce pridať ďalšie. Ktoré konkrétne to budú a odkedy, zatiaľ známe nie je, malo by však ísť o okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti.
Malé a stredné podniky, ktoré v týchto okresoch vytvoria pracovné miesta, by mali mať nárok na daňové úľavy.
5. Nový stavebný zákon
Ľuďom by mohlo pomôcť zjednodušenie stavebného konania, osobitne pre stavby typu rodinné domy a malé bytové domy.
Aj týmto krokom chce nový kabinet zabrániť čiernym stavbám. Tie podľa vlády vznikajú ako následok komplikovaného a zdĺhavého stavebného konania. Zelenú by konečne mal dostať aj nový stavebný zákon. Rovnako nie je jasné, odkedy by mohol byť účinný.
Podporovať sa má aj nájomné bývanie, pričom do výstavby nájomných bytov by sa mal zapojiť aj súkromný sektor.

6. Rýchle a lacné vlaky
Štátne IC vlaky sa môžu vrátiť.
Kabinet sa zaviazal, že ešte v tomto roku prehodnotí zrušenie štátnych IC vlakov na najvyťaženejšej diaľkovej trati medzi Bratislavou a Košicami s cieľom čo najrýchlejšieho obnovenia na tejto trati.
Fungovať majú aj naďalej vlaky zadarmo – vláda podľa programu chce poskytovať sociálne zľavy pre zraniteľné skupiny obyvateľstva. Pokračovať sa má aj v obnove železničných tratí na Slovensku.

7. Nové pravidlá pre firmy
Vláda si kladie za cieľ napísať nový zákon o malých a stredných podnikoch, čím by sa mali takéto podniky lepšie začleňovať do podnikateľského prostredia.