BRATISLAVA. Keď vlani ministerstvo zdravotníctva chystalo výstavbu novej bratislavskej Univerzitnej nemocnice cez verejno-súkromné partnerstvo (PPP), Inštitút finančnej politiky vedený Martinom Filkom zverejnil prelomovú analýzu o (ne)výhodnosti projektu.
Ukázalo sa, že stavať novú nemocnicu za súkromné peniaze sa nevyplatí, radšej by ju mal štát zaplatiť z rozpočtu.
Platí to podľa analytikov Juraja Macha a Lukáša Bojkovského napriek tomu, že štát stavia a rekonštruuje s 15-percentnou prirážkou oproti cenám, ktoré pri výstavbe platia súkromníci.
Zoči-voči analýze si politici v projekte netrúfli pokračovať a výstavbu nemocnice cez PPP ministerstvo zastavilo. Išlo o jeden z prvých príkladov lepšej hodnoty za verejné peniaze, na Slovensku nevídaného pohľadu nielen na míňanie verejných peňazí, ktorý reprezentoval práve Filko.

Filkov manifest
V marci Filko spolu s kolegom Štefanom Kiššom a členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovítom Ódorom zverejnil rozsiahly manifest Najlepší z možných svetov.
„Nielen Slovensko, ale žiadna krajina nedokáže mať naraz anglosaské dane, škandinávske výdavky a balkánsku korupciu,“ začína sa príhovor pre laikov.
Na 76 stranách vysvetľujú, ako by sa malo zmeniť rozmýšľanie štátu, že politici by sa nemali rozhodovať subjektívne, ale na základe analytických výstupov.
Aby sa hľadal „najvyšší úžitok pre občanov, teda najlepšie spôsoby získavania a vynakladania verejných zdrojov alebo regulácie správania ľudí a firiem“.
V praxi to znamená, že by sa malo zamedziť predraženým nákupom či nezmyselnej regulácii.
Autori manifestu vedeli, že to nie je jednoduché, pretože ich videnie sveta by v skutočnosti znamenalo obmedzenie priestoru pre pochybných podnikateľov.
Filko preto podstatu Najlepšieho z možných svetov vysvetľoval aj na zrozumiteľných príkladoch.
Napríklad keď vlani urobili zadarmo analýzu programu činnosti združenia Odyseus, ktorá ukázala, že každé euro investované do výmeny injekčných striekačiek pre drogovo závislých sa spoločnosti vráti trojnásobne, napríklad úsporou výdavkov na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti.
V samotnom manifeste spomínajú niekoľko ďalších príkladov. Napríklad iba porovnávaním cien a prehodnotením zmysluplnosti obstarávaní a výdavkov Univerzitnej nemocnice v Bratislave by mohlo toto zariadenie ušetriť ročne vyše 31 miliónov eur, ktoré by sa mohli minúť na modernizáciu nehnuteľností či techniky nemocnice.
„Bez silnej politickej podpory sa rozhodovanie na základe Hodnoty za peniaze do výsledkov nepretaví, keďže v konečnom dôsledku znamená uprednostnenie verejného záujmu pred úzkymi záujmami lobistov akéhokoľvek typu,“ píšu Filko, Kišš a Ódor.

Súčasťou programu
Filko na Veľkonočný pondelok zmizol, na Dunaji sa prevrátil v kanoe. Jeho mŕtve telo našli policajti včera. V rovnaký deň vláda schválila návrh svojho programového vyhlásenia, v ktorom počíta s Filkovou víziou.
Na ministerstvách, Úrade vlády a Najvyššom kontrolnom úrade sa majú posilniť analytické tímy, aby rozhodnutia o použití verejných peňazí boli podložené číslami. Metodiku, predpoklady i výsledky hodnotení chce vláda zverejňovať. Analytici sa majú podľa programového vyhlásenia vrhnúť hneď na posúdenie výdavkov, ktoré súvisia so zdravotníctvom, školstvom a technológiami.
Filkova idea pritom počíta s posudzovaním všetkých výdavkov, od analýzy zmysluplnosti nakupovať tonery do tlačiarní po posúdenie investície do výstavby nemocnice či diaľnice. Najlepší z možných svetov počíta s tým, že investičné projekty nad 50 miliónov eur by mali najskôr zhodnotiť analytici na ministerstve, ktoré takýto veľký projekt navrhuje.
Ale následne aj odborníci z ministerstva financií a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Vyžadovať si to bude nábor úplne nových ľudí, Filko si toho bol vedomý.
No hneď dodal konkrétne úspory, ktoré Najlepší z možných svetov prinesie. „Len na drobnom projekte porovnávania cien zdravotníckych pomôcok sme ušetrili osem miliónov, tak už je to predplatené dopredu,“ povedal pre Denník N.
Reformu chcú presadiť
Pripomenul aj veľké úspory, napríklad zlacnenie výstavby obchvatu hlavného mesta cez PPP z takmer piatich miliárd na dve miliardy eur počas tridsiatich rokov. Minister financií Peter Kažimír chce Filkovu predstavu dotiahnuť do praxe.
„Máme výkresy, ale nevieme, či lietadlo bude lietať. Náš hlavný konštruktér a skúšobný pilot zahynul, takže všetko ostatné je na nás. Každá činnosť je o ľuďoch, ide o to, s akými ľuďmi sa nám podarí túto myšlienku dotiahnuť do konca,“ povedal podľa agentúry TASR po včerajšom rokovaní vlády.
Filkove myšlienky si pritom osvojili aj ďalší ministri. Napríklad ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chce u seba tiež vybudovať silnú analytickú jednotku.
„Chcem, aby vznikla solídna analytická jednotka, aby sa rozhodnutia tohto ministerstva prijímali na základe faktov, nie na základe dojmov,“ povedala pre SME.
Za štyri roky vďaka tomu chce vyjasniť, čo robiť s tromi miliónmi exekúcií na súdoch či ako reformovať prácu na súdoch. Politici sa pritom budú môcť naďalej slobodne rozhodovať, možno aj populisticky, len budú čeliť faktom.
„Politici sa zodpovedajú svojim voličom, nie úradníkom. Môžu sa rozhodnúť inak, než ukázala analýza, najmä v prípadoch, keď sú odporúčania chybné alebo nejednoznačné. Ale ak pri rozhodovaní nezoberú výsledky analýzy do úvahy, mali by dôvody svojho konania verejnosti zrozumiteľne vysvetliť,“ píšu Filko, Kišš a Ódor.