BRATISLAVA. Generálny riaditeľ ekvádorskej stavebnej firmy Jimex vlani využil služby panamských právnikov, ktorým uniklo 11,5 milióna dokumentov o klientoch, aby sa vyhol zdaneniu 100-tisíc dolárov.
Ich prevod potom právnici z Mossack Fonseca urobili cez slovenskú Privatbanku, ktorá patrí investičnej skupine Penta.
Informuje o tom server Aktuality.sk.
Portál vychádza z dokumentov Panama Papers, ktoré majú slovenskí novinári k dispozícii v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.
Slovenská polícia o prevodoch doteraz nevedela, pretože banka ich nevyhodnotila ako podozrivé.

Mossack: Je to test, bude posielať viac
Ekvádorský podnikateľ Marco Vallejo sa na Mossack Fonseca obrátil v októbri 2014, zadanie znelo jasne - vyviesť časť ziskov firmy Jimex do cudziny, aby neboli zdanené v Ekvádore.
Podľa spoločnosti Deloitte vlani v krajine platila 22-percenntá sadzba dane z príjmov právnických osôb.
V Ekvádore je 100-tisíc dolárov dosť peňazí. Priemerná mesačná mzda je tam okolo 350 dolárov (310 eur) a priemerná hodinová mzda 2,48 dolára (2,20 eura), čo sú podobné hodnoty ako na Slovensku.
Mossack Fonseca zadanie od Valleja nevnímala tak, že ide o málo peňazí. „Je to niečo ako test, aby si vyskúšal, ako sa postaráme o 100-tisíc. V budúcnosti by cez nás posielal vyššie sumy,“ citujú Aktuality.sk z e-mailov medzi pracovníkmi Mossack Fonseca.
Fiktívna faktúra, fiktívna zmluva
Schému, ako zisky Jimexu utajiť pred ekvádorskými daniarmi, navrhovali právnici z Mossack Fonseca v spolupráci s holandskou poradenskou firmou Infintax.
Vallejovi najprv navrhli urobiť prevody cez švajčiarske účty spriaznených firiem, no cez tamojšiu banku Hypposwiss to neprešlo.
Infintax a Mossack Fonseca preto navrhli urobiť prevody cez slovenskú firmu Latem Trading a jej účet v Privatbanke.
Vallejo túto schému odsúhlasil a 31. marca 2015 podľa portálu Aktuality.sk poslal na účet v Privatbanke 108-tisíc dolárov.
Slovenská firma Latem Trading vystavila ekvádorskej stavebnej spoločnosti Jimex faktúru na rovnakú sumu, aby úradom v Ekvádore nebol prevod peňazí podozrivý.
Jimex mal formálne platiť za poskytnutie poradenstva pri navrhovaní konštrukcií.
Na faktúre je uvedené, že bola vystavená 14. novembra 2014, hoci podľa e-mailov ju Latem Trading vystavil až o päť mesiacov neskôr.
Latem Trading zároveň so samotným Vallejom podpísal poradenskú zmluvu, aby existoval dôvod na vyplatenie peňazí na jeho osobný účet v banke na karibskom ostrove Svätá Lucia.

Strhli si 8 percent
O prevod peňazí sa Latem Trading pokúsil začiatkom vlaňajšia leta, na nevyšlo to hneď.
Bank of America, ktorá sprostredkúvala prevod peňazí na Svätú Luciu, totiž peniaze vrátila na účet do Privatbanky. Prevod sa jej zdal podozrivý, lebo o ňom mala málo informácií.
Právnici preto narýchlo podľa webu Aktuality.sk zaistili novú zmluvu na prevod asi 100-tisíc dolárov a prevod z Privatbanky urobili nanovo.
Peniaze v tomto prípade nešli na osobný účet Valleja, ale na účet jeho firmy na Britských Panenských ostrov založenej právnikmi z Mossack Fonseca.
Transakcia sa podarila a Mossack Fonseca si za utajenie peňazí vypýtala od Valleja 8-percentnú províziu, teda zo 108-tisíc dolárov sa mu vrátilo niečo cez 99-tisíc dolárov.
Prevod cez Slovensko priznal
V stanovisku pre Aktuality.sk ekvádorský podnikateľ túto transakciu priznal.
„S hlbokým zahanbením priznávame túto veľkú chybu, ktorá sa stala jediný krát,“ napísal Vallejo.
V stanovisku vysvetľuje, že podnikanie v Ekvádore je náročné.
„Máme tu teraz autoritársku vládu, ktorá sa silným daňovým zaťažením a inými prostriedkami snaží zlikvidovať súkromný sektor a celú krajinu,“ povedal podnikateľ.
Banky sú podľa zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti povinné nahlasovať finančnej polícii podozrivé prevody.
V tomto prípade Privatbanka operáciu nevyhodnotila ako podozrivú. Polícia totiž doteraz podľa vlastných slov nemala informácie o bankových prevodoch firmy Latem Trading, ktorá peniaze Vallejovi poslala.
Privatbanka o prevodoch mlčí, pretože informovanie o konkrétnych prevodoch jej zakazuje zákon o bankách.

Paralelné účtovníctvo?
Na firmu Latem Trading, ktorá pre Valleja oprala peniaze vytiahnuté z jeho stavebnej firmy, upozornilo už minulý týždeň samotné České centrum pre investigatívnu žurnalistiku.
Ide o spoločnosť, ktorá má byť súčasťou úzkej siete firiem, cez ktoré Mossack Fonseca pre klientov z celého sveta systematicky prala špinavé peniaze.
„Podľa skúmaných dokumentov poskytovala európskym klientom tieto špeciálne legalizačné služby slovenská firma Latem Trading,“ tvrdí centrum.
Spoločnosť Latem Trading má podľa účtovných výkazov od roku 2009 zanedbateľné príjmy, vlani vykázala prvý väčší obrat – 26-tisíc eur.
„Spoločnosť je mŕtva, vlani mala nejakú províziu z Holandska,“ povedala minulý týždeň pre SME osoba, ktorá zostavovala firme účtovné výkazy.
Latem Trading teda pravdepodobne mala aj paralelné účtovníctvo, keďže oficiálne výkazy nezahŕňajú pochybné transakcie s klientmi Mossack Fonseca.

Holanďan pranie peňazí odmieta
Majiteľom Latem Trading je 53-ročný Holanďan Gustaaf David Poelen, inak spolumajiteľ holandskej poradenskej firmy Infintax, ktorá sa podieľala na legalizácií peňazí pre ekvádorského podnikateľa.
Poelen je bývalý vedúci oddelenia daní konzultačnej firme PricewaterhouseCoopers v Bratislave.
Neďaleko Bratislavského hradu na Šulekovej ulici vlastní s manželkou od roku 2006 byt, v ktorom má sídlo Latem Trading. Na Slovensko teraz chodí ojedinele.
Minulý týždeň v stanovisku pre slovenské médiá tvrdil, že Mossack Fonseca je „bývalý obchodný partner“, hoci aktuálne informácie ukazujú, že jeho firma Infintax s Mossack Fonseca spolupracovala ešte nedávno.
V stanovisku poprel, že by Latem Trading pral špinavé peniaze.
S Poelenovou holandskou poradenskou firmou Infintax spolupracovala aj skupina Penta.
„So spoločnosťou Infintax Penta spolupracovala v oblasti zakladania a správy holandských firiem,“ potvrdili finančníci.
V stanovisku skupina zdôraznila, že s firmou Infintax nemá žiadny súvis s prípadnými nečestnými aktivitami spoločnosti Infintax, ktoré opisujú Panama Papers.
Investičná skupina Penta je finančným partnerom firmy NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.