BRATISLAVA. Do slovenskej firmy Latem Trading, ktorá figuruje vo viacerých prípadoch finančných transakcií opísaných v Paname Papers, sa podľa informácií denníka SME chystá daňová kontrola.
Informácie z 11,5 milióna dokumentov pod názvom Panama Papers, ktoré vlani unikli z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ukazujú viaceré prípady zapojenia Latem Trading do celosvetového prepracovaného systému na zatajovanie peňazí a ich pranie.
Firma využívala na prevody svoj účet v Privatbanke, ktorá spadá do portfólia skupiny Penta.
Slovenská finančná správa konkrétne firmy nekomentuje.
„Čakáme, kým nám nemeckí kolegovia doručia dokumenty z Panama Papers, potom budeme konať,“ povedala hovorkyňa daniarov Patrícia Macíková.

Polícia začala preverovať
Finančná polícia minulý týždeň informovala, že od Privatbanky doteraz nemala žiadne hlásenie o neobvyklých transakciách firmy Latem Trading.
„Národná kriminálna agentúra v súčinnosti s finančnou správou činnosť spoločnosti (Latem Trading) preveruje,“ povedal hovorca polícia Martin Wäldl minulý týždeň pre televíziu Markíza.
Hospodárske noviny (HN) vo štvrtok (21. apríla) informovali, že v Latem Trading už polícia v minulosti vykonala dve kontroly, či si firma plní povinnosti v súvislosti so zákonom o boji proti praniu špinavých peňazí.
Zákon totiž nezväzuje len banky, ale aj advokátov, realitné kancelárie, kasína, herne, ale napríklad aj sprostredkovateľov služieb ako je Latem Trading.
„Pokiaľ budú zistené dôvody na ďalšiu kontrolu, táto bude vykonaná,“ dodal Wäldl pre HN.

Dvestotisíc firiem z daňových rajov
Únik informácií z Mossack Fonseca prebehol vlani viackrát.
Panamská firma je jednou z najväčší kancelárií na svete, ktorá sa venuje zakladaniu schránkových firiem a vymýšľaniu medzinárodných schém na znižovanie daní a utajovanie peňazí.
Whistleblower pod prezývkou John Doe odovzdal 2,6 terabajtov dát o činnosti panamskej firmy nemeckým novinám Süddeutsche Zeitung.
Nemeckí novinári ich analyzujú v spolupráci s reportérmi z Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).
Dáta zahŕňajú činnosť panamských právnikov od 70. rokov 20. storočia do konca roka 2015, ide o informácie o 214-tisíc firiem z najrôznejších daňových rajov.

Známe mená
Panama Papers ukázali, že daňové raje používa ukrajinský prezident Pero Porošenko, islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson, čínski pohlavári, rodina britského premiéra Davida Camerona či blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Vo viacerých štátoch začali polícia a daňové úrady vyšetrovanie v súvislosti s Panama Papers, uniknuté dokumenty odovzdali novinári francúzskym a nemeckým úradom.
Na Slovensku pracuje na analýze České centrum pre investigatívnu žurnalistiku so siedmimi slovenskými médiami – denníkom SME, Aktuality.sk, Denníkom N, Hospodárskymi novinami, televíziou Markíza, Rozhlasom a televíziou Slovenska a týždenníkom Trend.