Uľahčia život a nemusíte za ne zaplatiť ani cent. Viac ako polovicu zdravotníckych pomôcok, ktoré ochránia pred zbytočným pádom, nahradia zhoršujúci sa sluch či zrak, uhrádza zdravotná poisťovňa. Jedinou podmienkou je – musí ich predpísať lekár.
Vychádzkové palice, barly, načúvacie prístroje, ale aj invalidné vozíky nemusia stáť viac ako dve návštevy u lekára a jednu alebo dve zastávky vo výdajni zdravotníckych potrieb.

„Je dobré, keď pacient príde najprv k nám do výdajne. Poradíme mu, na čo má nárok, čo mu môže predpísať lekár a čo si treba zaplatiť,“ odporúča Dagmar Kočkovská z firmy Bio G, zdravotnícke pomôcky.
Druhú cestu – z výdajne pomôcok – meria pacient k lekárovi. „Potrebnú zdravotnícku pomôcku predpíše lekár príslušnej odbornosti na poukaz na zdravotnícku pomôcku, čo je obdoba receptu na lieky,“ spresnila Judita Smatanová z Union zdravotnej poisťovne.
Pomôcky pýtajte u špecialistu
Pri pomôckach, ktoré pomáhajú pri pohybe, je to obyčajne ortopéd, chirurg alebo rehabilitačný lekár. Vychádzkovú palicu môže predpísať aj geriater. Pre načúvací prístroj treba navštíviť foniatra alebo ušno-nosovo-krčného lekára.
„Zároveň je lekár povinný informovať pacienta aj o možných doplatkoch,“ pripomenul hovorca Dôvery, zdravotnej poisťovne, Matej Štepiansky. Majte pritom na pamäti, že k špecialistovi potrebujete výmenný lístok od svojho praktického lekára.
V zozname, ktorý každý štvrťrok vydáva ministerstvo zdravotníctva, je aktuálne 4885 druhov pomôcok. „Z nich je 67,67 percenta bez doplatku a ďalších 11,09 percenta s doplatkom do päť eur,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Stále platí, že v každej podskupine pomôcok je vždy jedna alebo aj viac, ktoré v plnej výške uhrádzajú zdravotné poisťovne.
Vychádzková palička je základ
Základnou pomôckou pre seniora je vychádzková palička. „V poslednom čase je boom skladacích paličiek, ktoré sú dobré na cestovanie, keďže sa dajú zložiť a zbaliť do batožiny,“ vysvetlila Kočkovská.
Za základný typ sa neplatí, za skladaciu palicu áno. Ak si pacient vyberie maľovanú alebo palicu vybavenú zásuvkou na odkladanie drobných vecí, doplatí si sedem až osem eur.
Bez doplatku sa dajú vybaviť francúzske barly, ktoré pomáhajú pri pohybe. Za doplatok dve eurá môže pacient dostať barly so zmäkčenou opierkou.
Pri pohybe doma alebo vonku odporúča lekárnička chodúľky, existuje niekoľko typov.
Aj tu je základný typ hradený poisťovňou. „Niektoré majú aj pultík alebo košík. Za doplatok 24 až 30 eur sú komfortnejšie chodúľky aj so sedačkou,“ dodala.
Toaletná stolička namiesto vozíka
Užitočným pomocníkom v domácnosti môže byť toaletná stolička. Ak je na kolieskach, dá sa použiť v rámci bytu ako vozík na premiestňovanie.
„Je na nej pekné čalúnené sedadlo, ktoré sa dá dole, pod tým je vedierko,“ spresnila lekárnička. O tento druh pomôcky je podľa nej veľký záujem.
Na lekársky predpis – a teda bez platenia – môžu starší ľudia dostať viaceré pomôcky, ktoré im uľahčia hygienu. Od nadstavca na WC cez dosky na vane, držadlá až po sedačky a stolčeky do sprchy.
„Sú aj vyklápacie stoličky do sprchy, ktoré sa namontujú na stenu a potom sa dajú sklopiť. Čiže sprchu môže pohodlne používať aj zdravý človek,“ spresnila Kočkovská. Tento typ pomôcok predpisujú rehabilitační lekári, neurológovia, ortopédi.
Pri vážnejších zdravotných problémoch predpisujú lekári drahšie pomôcky, ktoré sú tiež plne hradené poisťovňou. Ide napríklad o invalidné vozíky alebo rehabilitačné postele. Či ich pacient potrebuje, musí posúdiť aj revízny lekár poisťovne.
Výdajňa postele objednáva priamo od výrobcu. „Firma sa potom skontaktuje priamo s domácnosťou, príde ju nainštalovať a ukáže, ako sa s ňou narába. Trvá to celé asi týždeň,“ uzavrela Dagmar Kočkovská.
Postele či vozíky sa dajú získať aj z druhej ruky. Použité pomôcky nechávajú poisťovne repasovať a pacient si ich môže požičať z ich skladov.
Netreba sa hanbiť za paličku
Aké majú pacienti možnosti, vysvetľuje v rozhovore primár PETER MIKUS zo Špecializovanej geriatrickej nemocnice v Podunajských Biskupiciach v Bratislave.
Ktoré zdravotnícke pomôcky uľahčujú seniorom život?
„Prvá základná pomôcka je palička, ktorá pomáha upevniť stabilitu pri chôdzi. Potom sú to francúzske barly, ktoré pomáhajú pri stabilite, ale aj odľahčujú poškodené kĺby. Pri výraznejších poškodeniach chôdze pomáhajú rôzne chodúľky, existujú štvorkolesové dvojkolesové, ako aj takzvané štvorbodové, ktoré sú určené pacientom s horšou koordináciou. Starí ľudia mávajú často problém so vstávaním z nízkeho sedu. Tu pomáhajú nadstavce na WC, ktoré zvyšujú sed, úchytky na WC, ktoré pomôžu pri vstávaní z toalety. Ak pacient nevládze stáť v sprche, môže si zaobstarať stoličku do sprchy, ak má doma vaňu, tak dosku na vaňu, ktorá pomáha pri osobnej hygiene.“
Starší ľudia už mávajú problémy aj so zrakom a sluchom. Ako sa im dá pomôcť?
„Po vyšetrení odborným lekárom ušno-nosovo-krčným je široká škála možností načúvacích aparátov, ktoré sa vyrábajú na mieru. Nie je ich veľmi vidieť pri nosení, sú esteticky aj funkčne veľmi dobré. Keď sa tieto zmyslové deficity – slabší sluch a zrak korigujú, pacienti sú samostatnejší. Má to potom veľký vplyv aj na ich rozumové schopnosti. Dokážu sa lepšie dorozumieť, prečítať si, čo potrebujú.“
Ktoré pomôcky si pacient môže dať predpísať priamo u vás v geriatrickej ambulancii?
„Väčšinou spolupracujeme s odborníkmi v oblasti fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, ktorí môžu pomôcku predpísať. Geriater posúdi funkčný stav a potom hodnotíme v spolupráci so špecialistami aj fyzioterapeutmi, ktorí s nimi rehabilitujú, cvičia. Dohodneme sa, ktorá pomôcka je pre ktorého pacienta najvhodnejšia.“
Vedia seniori, že majú nárok na tieto pomôcky, často aj bezplatne, keďže mnohé z nich uhrádza zdravotná poisťovňa?
„Bohužiaľ, skúsenosť je taká, že pacienti to nevedia. Často sa stáva, že ich lekári, dokonca aj špecialisti nepoučia, aké sú možnosti. Bývajú prekvapení, čo všetko je možné a na čo majú dokonca nárok. Tu by bola potrebná väčšia osveta medzi pacientmi aj lekármi.“
Nie sú niekedy seniori aj „hrdí“? Neodmietnu napríklad paličku s tým, že ešte nie som taký starý, aby som ju používal?
„Iste, je aj taká skupina pacientov. Pre bezpečnosť môže mať pritom veľký význam. Už len spomínaná palička. Rozširuje základňu postoja a chôdze, čím sa zvyšuje stabilita pacienta. Ak zabalansuje alebo dostane mierny závrat, prípadne zakopne, tento oporný bod môže zabrániť pádu. Mnohé pády sú potom spojené s úrazmi, ktoré môžu mať ďalekosiahle následky. S obyčajnou paličkou sa pritom môže vyhnúť napríklad zlomenine krčka stehennej kosti. Úrazy hlavy môžu skončiť aj fatálne alebo s vážnym poškodením. Lekár by mal pacienta poučiť a presvedčiť o tom, čo je preňho vhodné.“
Takže paličku alebo barly radšej nosiť so sebou.
„Ak je pomôcka predpísaná, pacient by ju mal používať. Zlepšuje to jeho mobilitu a zvyšuje aj bezpečnosť. Môže zabrániť pádom s vážnymi následkami. Fraktúra krčka sa napríklad nemusí dať u starého človeka z nejakej príčiny operovať, pacient môže ostať imobilný, pridružujú sa ďalšie komplikácie a môže sa to skončiť až smrťou.“
Pri slabšom sluchu je postup iný
Ak sa vám zhorší sluch, postupuje sa trocha inak, ako keď sa vám ťažšie chodí.
Prvým krokom pri zhoršení sluchu je návšteva ORL lekára alebo foniatra, ktorý vám zmeria sluch a urobí odtlačok ucha. Načúvací prístroj si potom treba dať vyrobiť v špecializovaných firmách. „Vyrába sa na mieru,“ povedala Hana Kulmanová zo spoločnosti Audioprotetika Dunaj.
Aj ten najväčší načúvací prístroj za uchom vyzerá podľa nej dnes už esteticky, dá sa navyše zakryť vlasmi. „Ale skúsenosť je taká, že keď človek zrazu vďaka aparátu dobre počuje, už na estetiku nehľadí,“ dodala Kulmanová
.Prístroj hradí poisťovňa, dopláca sa len za nadštandardné strojčeky, napríklad s dvoma mikrofónmi, smerovým počutím alebo s pripojením na televízor.
Lupa v optike. Nie všade
Dobrým pomocníkom pre seniorov je aj lupa na čítanie. Dostať ich v očných optikách, nie každá však má zmluvu s poisťovňami. Niektoré druhy, dokonca aj s podsvietením uhrádza poisťovňa.
Príbuzní radšej za vlastné
Rebríček pomôcok, ktoré najčastejšie preplácajú seniorom tri slovenské zdravotné poisťovne, vedú pomôcky pre diabetikov a pomôcky na inkontinenciu, ako sú plienky, plienkové nohavičky a vložky.
Najviac pomôcok, ktoré pomáhajú pri mobilite a uľahčujú osobnú hygienu, prepláca štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Na výdaji zdravotníckych pomôcok sa najviac podieľajú seniori a pacienti s chronickými ochoreniami,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Namiesto turné po lekároch a lekárňach mnoho ľudí radšej kúpi drahú pomôcku za vlastné. „Seniori majú problém sami so sebou. A ich rodiny, ktoré sa o to starajú, drahé zdravotnícke pomôcky radšej kúpia za plnú cenu, lebo je to pohodlnejšie,“ poznamenala Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života.
Problém je podľa nej aj v tom, že praktickí lekári a špecialisti pacientov neinformujú, na čo majú nárok.