SME

Peniaze z Dôvery mali ísť na Bahamy, keď tam staval aj Široký

Futej z Dôvery zinkasoval 195 miliónov eur, v zoznamoch najbohatších nie je.

„Siroky Residence“, teda vila Juraja Širokého v bahamskej štvrti Old Fort Bay, ktorej výstavba prebiehala v roku 2012. Na snímke firmy Pro-Air Co., ktorá Širokému robila klimatizáciu a fotografiu má zverejnenú na svojom webe v referenciách. (Zdroj: Archív SME/proairtab.com)

Z Nassau TOM NICHOLSON

Z Bratislavy MARTINA RAÁBOVÁ a ADAM VALČEK

Editor: JAKUB FILO

Niekdajší spoluvlastník zdravotnej poisťovne Dôvera – bratislavský advokát Daniel Futej – v roku 2012 plánoval zisky zo zdravotnej poisťovne Dôvera použiť aj na výstavbu nehnuteľnosti na Bahamách.

Prečítajte si tiež: Ako to bolo s peniazmi vtedy na Bahamách Čítajte 

Tento zámer opisujú Panama Papers, teda korešpondencia a dokumenty uniknuté z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Denník SME ich analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.

Peniaze, ktoré chcel Daniel Futej na investície na Bahamách použiť, získal vďaka zložitej a neobvyklej účtovnej operácii pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009.  

Odkrytie pozadia Futejovho zámeru investovať v Karibiku je vo verejnom záujme, pretože Futej mal v pláne v Karibiku investovať zisky zo zdravotnej poisťovne, ktorá podniká s verejnými zdrojmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rovnakom čase sa na Bahamách stavala vila aj pre slovenského oligarchu Juraja Širokého.

Vyrozprávať tento príbeh je dôležité aj preto, že môže objasniť, či a aký vzťah má Futej s Jurajom Širokým.

Novinári už šesť rokov špekulujú, že Futej vlastnil 50 percent akcií poisťovne Dôvera práve v prospech Širokého. Futej to odmieta a tvrdí, že na Bahamách mu „nepredal ani neprenajal žiadnu nehnuteľnosť“.

Dôveru ovláda investičná skupina Penta, ktorá vlani od Futeja kúpila aj jeho polovicu poisťovne. Skupina odmieta, že by Široký niekedy bol v pozadí poisťovne. Pri účtovnej operácii, vďaka ktorej Futej zinkasoval asi 195 miliónov eur a zhruba takú sumu zinkasovala aj Penta, finančníci opakujú, že bola legálna.

Prečo sa vôbec Futej dohodol s Pentou na vytvorení 400-miliónového „fiktívneho“ zisku? A ako nakladá  s peniazmi zarobenými v Dôvere? Z čoho a ako financoval výstavbu vily v Karibiku samotný Široký?

Futejov pozemok na Bahamách?

Futej vlastnil podiel v poisťovni Dôvera cez cyperskú schránkovú firmu Prefto Holdings Limited.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2012 poslala Dôvera na účet firmy Prefto dividendy 25 miliónov eur.

Práve v tom čase už Futej niekoľko týždňov riešil potenciálnu výstavbu na Bahamách.

Právnici z Mossack Fonseca dostali zadanie od Futeja 12. júna. Bratislavský advokát nerokoval s nimi priamo, v jeho mene prípad riešil Jiří Myslivec z poradenskej firmy Waberia Consulting.

Z korešpondencie nie je jasné, ako presne chcel Futej investovať do nehnuteľností. Samotný Myslivec v správe z 13. júna nepriamo priznáva, že má málo informácií - píše, že neustále dostáva od klienta podrobnejšie informácie o projekte. V správach sa preto objavujú čiastkové informácie a aj nezodpovedané otázky.

Napríklad v spomínanej správe z 13. júna Myslivec napísal do Mossack Fonseca, že „klient už urobil kroky na nákup pozemkov, teraz hľadá štruktúru na financovanie výstavby a vlastníctva“.

V ďalších správach nebolo jednoznačne uvedené, či Futej pozemok má kúpený, alebo to len plánuje. Pracovníci Mossack Fonseca z toho boli zmätení. Viackrát sa pýtali, ako to teda je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ak pán Futej už kúpil nehnuteľnosť na Bahamách, a zdá sa, že áno, tak to malo byť súčasťou tejto transakcie. Pomôže, ak nám pán Futej poskytne kópie dokumentov o kúpe pozemkov, aby sme overili, že je všetko v poriadku,“ napísala 3. augusta 2012 právnička Lucia E. Broughton, ktorá spolupracovala na prípade s Mossack Fonseca.

Otázka ohľadom vlastnenia pozemku však v e-mailoch zostala nezodpovedaná.

Prečítajte si tiež: Piráti z Karibiku: Široký a Kožený (reportáž Toma Nicholsona) Čítajte 

Majú internetbanking?

Napriek zmätočným informáciám sa Futej rozhodol využívať služby Mossack Fonseca. „Potvrdzujem, že klient má záujem o založenie spoločnosti na Bahamách a zriadenie účtu v miestnej banke,“ napísal 29. júna 2012 Myslivec.

Panamskí právnici akurát v tom čase do zásoby založili čistú schránkovú firmu Mondrain International, ktorú previedli na Futeja. Bratislavský advokát sa v tomto prípade neschovával za biele kone, ale na akciový certifikát dal napísať rovno svoje vlastné meno.

Myslivec od panamských právnikov chcel, aby pre firmu Mondrain vybavili bankový účet v miestnej banke.  

„Náš klient chce použiť bankový účet na platby miestnym dodávateľom, remeselníkom, developerom a podobne,“ píše Myslivec v správe z 25. júla 2012. V e-maile sa tiež pýta, či tamojšie banky majú internetbanking, nakoľko je bezpečný alebo ako dlho trvá platba medzi bankami.

Prečítajte si tiež: Daniel Futej: Právnik, ktorý dokázal presvedčiť mocných (profil) Čítajte 

Banka: Musí prísť osobne

Právnici z Mossack Fonseca zistili, že kanadská banka RBC s pobočkou na Bahamách je ochotná firme Mondrain otvoriť účet, iba keď do Nassau pricestuje osobne vlastník firmy, ktorým bol sám Futej.

Bratislavský advokát podľa korešpondencie v tom čase aj tak plánoval pricestovať na ostrov, nemal preto problém zastaviť sa v banke.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C472W na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je najvyšší čas uvedomiť si, čo sú podstatné témy a ktoré slúžia len na bičovanie emócií.


2
Donald Trump podpísal výnos o zavedení recipročných ciel.

Recipročné clá môžu zmeniť globalizovaný svet a rozbiť dodávateľské reťazce.


102
Grażyna Maria Kulczyk.

Kulczyková je podľa rebríčka najväčším daňovým neplatičom.


Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


46
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu