BRATISLAVA. Projekt obnovy slovenských hradov a zámkov prostredníctvom nezamestnaných má pokračovať aj tento rok. V centrálnom registri sa už nachádzajú zmluvy na obnovu ôsmich z nich. Opravovaných hradov bude ale zrejme viac.
Cieľom projektu je zamestnať dlhodobo nezamestnaných. Rekonštrukcie sa tento rok dočká napríklad hrad Zborov, Plavec či hrad Veľký Šariš. Nachádzajú sa na Východe Slovenska, v Prešovskom kraji s najvyššou 14,7 percentnou nezamestnanosťou.

Zlé nastavené podmienky
Podľa doteraz zverejnených zmlúv sa vďaka obnove zamestná na sedem mesiacov 170 ľudí. Štát za nich obciam či organizáciám na ich mzdy a odvody zaplatí takmer 700-tisíc eur. Celkovo štát na najbližšie štyri roky na pokračovanie tohto projektu vyčlenil 15 miliónov eur viac.
Mzdy týchto ľudí sa líšia podľa toho, čo daný nezamestnaný robí. Podľa zverejnených zmlúv sa náklady (mzda a odvody) zamestnávateľa pohybujú od 480 po 850 eur.