Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) v pondelok večer zverejnilo databázu ľudí a firiem z Panama Papers, teda korešpondencie a dokumentov, ktoré vlani unikli z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca.
V databáze sú údaje o takmer 215-tisíc firmách. ICIJ pri využívaní databázy zdôrazňuje, že ide iba o hrubé dáta, z ktorých nevyplýva žiadne protizákonné využívanie spoločností v daňových rajoch.
Panama Papers totiž tvoria napríklad aj e-maily a bankové výpisy, ktoré konkrétnejšie prezrádzajú motívy klientov na založenie schránkových firiem. Tie doteraz zverejnené neboli.
V zverejnenej databáze sú firmy vytvorené v daňových rajoch, zoznam bielych koní či sprostredkovateľov, ktorí sa na zakladaní schránok podieľali. Pri niektorých firmách sú uvedené aj mená konečných užívateľov výhod, teda skutočných vlastníkov firiem. Zverejnené boli napríklad aj adresy súvisiace s registráciou bielych koní či anonymných akcií na doručiteľa.
Zverejnených bolo aj 128 funkcionárov, 1 spoločnosť, 1 sprostredkovateľ a 29 adries, ktoré súvisia so Slovenskom. Tieto počty nie sú vôbec presné.
Napríklad meno bratislavského advokáta a bývalého spolumajiteľa poisťovne Dôvera Daniela Futeja je nesprávne priradené k Austrálii, rovnako aj mená Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča z J&T. Naopak, meno podnikateľa Daniela Křetínskeho je správne priradené k Českej republike.

V zozname Slovákov sú aj známe mená. Objavuje sa tu napríklad meno Jany Šlachtovej z kauzy Glance House, v ktorej sa spomína aj meno Mariána Kočnera.
Július Strapek zas vystupuje ako skutočný vlastník firmy Bounty Commodities Ltd. z Britských Panenských ostrovov. Človek s rovnakým menom je spolumajiteľom investičnej firmy Across Private Investments.
V zozname je aj Libor Chrást , vystupuje ako akcionár firmy Carbon Green Renewables. Libor Chrást bol za prvej Ficovej vlády riaditeľom Slovenskej pošty ako nominant SNS, predtým pôsobil ako bankár.
V adresách sa zas objavuje napríklad Mošovského 13, kde vlastní nehnuteľnosť Futej. Túto adresu ako svoju registračnú podľa Panama Papers uviedol Francúz Jean-Luc Monier, akcionár seychelskej firmy Sevenoaks Ltd.
V Panama Papers je tiež meno Rea Ketty Yolande Barreau zo Seychel, ktorá na Slovensku vlastní firmu Fortress Trading, podľa webu Finstat.sk 10. najziskovejšiu firmu v krajine. Spoločnosť v roku 2014 vykázala tržby iba 230-tisíc eur, no jej zisk bol 158 miliónov eur.
To je ohromná suma na neznámu firmu bez zamestnancov. Podľa účtovných výkazov zarobila firma Fortress Trading vyše 157 miliónov eur ako „kurzové zisky“, čo sú zisky z obchodovania pri nákupe a predaji cudzích mien.
ICIJ zdôrazňuje, že z databázy sa žiadnym spôsobom nedá vyvodiť, že by sa ľudia v nej uvedení podieľali na nelegálnych aktivitách.