BRATISLAVA. Slovensko sa možno vyhne plateniu vyše 22-miliónového odškodného holandským majiteľom zdravotnej poisťovne Union. Nemecký najvyšší spolkový súd totiž vyhovel požiadavke Slovenska, aby celý prípad preskúmal Súdny dvor Európskej únie (EÚ).
Slovensko v roku 2012 prehralo medzinárodnú arbitráž s firmou Achmea, ktorá Union vlastní. Holanďania nás žalovali za zákaz vyplácať zisky zdravotných poisťovní, ktorý presadila prvá vláda Roberta Ficova v roku 2007 a neskôr Ústavný súd povedal, že išlo ne neprijateľný zásah do podnikateľského prostredia.
Arbitráž Union
- Achmea, vlastník poisťovne Union, začala arbitráž v októbri 2008.
- Slovensko žalovala pre zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý v roku 2007 presadila Ficova vláda.
- Ústavný súd v rok 2011 rozhodol, že zákaz je protiústavný.
- V roku 2012 Achmea arbitráž vyhrala.Platiť máme 22 miliónov eur plus úroky a právnikov.
Súdny dvor EÚ teraz bude skúmať, či vôbec arbitrážny tribunál mohol o odškodnení rozhodnúť. „Prípad sa tak výrazne posunul do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku,“ informovalo ministerstvo financií.
Zásah do podnikania
Achmea v arbitráži uspela s argumentom, že zákon o zákaze vyplácať zisk akcionárom zdravotných poisťovní bol neprijateľným zásahom do podnikania.
Podľa medzištátnej dohody o ochrane investícií s Holandskom za takýto zásah patrí Achmei odškodné.
Arbitri ho určili na 22 miliónov eur plus tri milióny za právnikov a úroky navyše. Každý mesiac rastie suma na úrokoch o 50-tisíc eur.
Slovensko sa plateniu odškodnenia bráni argumentom, že vstupom krajiny do Únie prestala platiť medzištátna dohoda o ochrane investícií, podľa ktorej arbitráž prebiehala.

Možno sa plateniu vyhneme
Keď tento názor potvrdí aj Súdny dvor EÚ, Slovensko sa podľa partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing Andreja Leontieva pravdepodobne vyhne plateniu odškodného.
„Ak je totiž arbitrážna doložka v zmluve neúčinná, arbitrážny tribunál nemal právomoc o odškodnení rozhodnúť, a teda jeho rozhodnutie nemecký súd pravdepodobne zruší,“ povedal Leontiev.
Majiteľom Unionu v takom prípade ostáva ešte možnosť žiadať odškodné cez slovenské súdy, no podľa advokáta, ak Achmea včas nežalovala svoj nárok aj na Slovensku, môžeme sa brániť, že kauza je už premlčaná.
Achmea na otázky SME do uzávierky neodpovedala. Ministerstvo financií zas nepovedalo, v akom stave je platenie peňazí Holanďanom. V roku 2013 totiž Achmea proti Slovensku začala aj exekúciu.
Leontiev upozorňuje, že ak Súdny dvor EÚ rozhodne v prospech Slovenska, ovplyvní to celú Úniu.
„Pôjde o precedens, ktorý ovplyvní všetky investičné arbitráže, kde podnikateľ z EÚ žaluje iný členský štát z dôvodu ochrany svojej investície. Fakticky to spôsobí, že všetky vnútrokomunitárne investičné arbitrážne doložky sa tým stanú neúčinnými,“ dodal advokát.