BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí utráca státisíce eur z verejných peňazí bez súťaží. Firmy mu dodávajú napríklad propagačné predmety, ostatné si ale vyberá priamo, bez verejnej súťaže. Stačí, ak osloví jednu či viac firiem, ktoré by tovar alebo službu mohli dodať.
Rezortu to umožňuje výnimka zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má pomôcť štátu nakupovať v časovej tiesni. Ministerstvo ju využíva, aby nakupovalo pre potreby slovenského predsedníctva. Dátum slovenského predsedníctva štát pozná viac ako desať rokov.
Cez priame zadanie ministerstvo vybralo Agentúru EVKA, ktorá usporiadala galavečer na predstavenie loga slovenského predsedníctva. Štát jej za to zaplatil 130-tisíc bez dane z pridanej hodnoty (156-tisíc s DPH).
"Ak by ministerstvo výnimku využívalo iba v prípadoch, kedy z objektívnych dôvodov obstarávanie nie je možné, všetky výnimky aj s odôvodnením ich použitia proaktívne zverejňovalo na svojej stránke, daňoví poplatníci by mali oveľa menej dôvodov na obavy," povedal Martin Turček z Nadácie Zastavme korupciu.
Ministerstvo tají, aké ďalšie firmy s ponukou zorganizovať oslavy oslovilo. Nezverejnilo ani podrobný prehľad, na čo a koľko peňazí agentúra minula. Odvoláva sa na výnimku, ktorá mu doteraz umožnila bez súťaže utratiť státisíce eur.

Výnimku od jej zavedenia v januári 2015 využilo ministerstvo už osemkrát (vrátane EVKY). Uzavrelo tak zmluvy za približne 840-tisíc eur. Konečná suma utratená bez obstarávania bude vyššia, niektoré zmluvy totiž ministerstvo ešte nepodpísalo. Zákazky uzavreté podľa výnimky sa vo vestníku verejného obstarávania nezverejňujú, nájsť ich je možné len na Centrálnom registri zmlúv.
Štátne orgány môžu výnimku využiť len na dodanie tovaru či služby presiahnuť sumu približne 135-tisíc eur bez DPH.
Rezort zahraničných vecí pri zavádzaní výnimky tvrdil, že nedokáže pripraviť predsedníctvo, ak by musel súvisiace verejné zákazky prideľovať cez transparentné súťaže.
"Výnimka bola zavedená v snahe zabrániť možným rizikám pri obstarávaní tovarov a služieb od slovenských poskytovateľov. Medzi takéto riziká patria neprimerané predĺženie procesu verejného obstarávania, rôzne obštrukcie alebo vysúťaženie iných ako slovenských produktov," vysvetľuje tlačový odbor ministerstva.
Na čo rezort výnimku použil?
1. mininabíjačky na mobilné telefóny
Má ísť o originálny slovenský produkt ako propagačno-prezentačný predmet. Mininabíjačky s názvom CulCharge sú jedným zo slovenských úspešných start-upov. Vyrába ich firma Ailes International. Za 15,6-tisíca nabíjačiek zaplatilo ministerstvo takmer 160-tisíc eur. Rezort ich objednal ešte minulý rok.