BRATISLAVA. Účty schránkových firiem v slovenskej Privatbanke, ktorá patrí skupine Penta, chceli na prepranie peňazí použiť aj ekvádorskí podnikatelia. Ukazujú to ďalšie zistenia z uniknutých dokumentov právnickej firmy Mossack Fonseca.
„Obhajujeme pravdu, dodržiavame zásady a sme poctiví,“ presviedča zákazníkov ekvádorská poisťovňa Seguros Oriente na svojom webe. Ukazuje sa, že ani tento marketingový slogan jej nezabránil v snahách prelievať peniaze cez daňové raje.
V Ekvádore v roku 2014 začali platiť pre poisťovne nové pravidlá. Museli sa preukázať dostatočným množstvom finančnej hotovosti, aby dokázali zvládnuť aj nepredvídateľné množstvo škodových udalostí.
Seguros Oriente však nové pravidlá nespĺňala a majitelia si mohli vybrať, či poisťovňu zavrú, alebo do nej nalejú peniaze. Spolu s právnikmi Mossack Fonseca vymysleli spôsob, ako dostatok peňazí vykázať.
Ukázali to Panama Papers, uniknuté dokumenty a korešpondencia Mossack Fonseca, ktoré denník SME analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.

Fiktívne pôžičky
V rámci transakcie sa rozhodli fiktívne previesť tri milióny dolárov, ktoré však už poisťovni patrili. Účtovne tak boli schopní vykázať, že prostriedkov majú viac.
Plánovali na to využiť spoločnosť, ktorá spravovala prostriedky poisťovne Seguros Oriente. Majitelia poisťovne požiadali panamských právnikov, aby im pomohli peniaze z firmy vyviesť a potom naspäť priviesť do Seguros Oriente, akoby išlo o peniaze niekoho iného.
Využiť na to chceli holandskú spoločnosť Blue Water Company, na ktorej účty najskôr mali tri milióny zo správcovskej spoločnosti prísť, a tá ich potom mala vo forme pôžičky poskytnúť dvom majiteľom poisťovne Seguros Oriente.
Transakciu mali sprostredkovať holandskí partneri právnikov Mossack Fonseca. „Náš holandský tím je veľmi profesionálny. Som presvedčený, že vám poskytnú všetko, čo potrebujete,“ píše Edison Teano z Mossack Fonseca ekvádorským klientom.
Týmto holandským tímom je poradenská spoločnosť Infintax so spolumajiteľom Gustaafom Davidom Poelenom, ktorému patrí aj samotná Blue Water Company.
Poelen podľa Panama Papers prelieval peniaze pre klientov Mossack Fonseca aj cez ďalšie svoje firmy vrátane slovenskej eseročky Latem Trading. Všetky tieto firmy mali účet v Privatbanke.
Z dokumentov vyplýva, že práve Infintax sa s Ekvádorčanmi dohadoval, že peniaze pritečú naspäť do poisťovne ako pôžička od holandskej firmy Blue Water Company.
Pôžičku mali navyše antedatovať, aby poisťovňa Seguros Oriente dokázala ekvádorským orgánom preukázať, že peňazí mala dostatok už v čase, keď nový zákon vstúpil do platnosti.
Či však nakoniec táto transakcia prebehla, nie je možné z dokumentov zistiť, pretože uniknutá korešpondencia z Mossack Fonseca s askončila skôr ako dátum prípadnej transakcie.
Čo urobila polícia?
Panama Papers však zachytávajú vyplatenie 30-tisíc dolárov na účet Blue Water v Privatbanke z apríla 2015 ako províziu za vyvedenie peňazí z poisťovne a fingovanie pôžičky.
Privatbanka len týždeň po vyplatení provízie nahlásila finančnej polícii päť rôznych platieb na účte Blue Water Company, zdali sa jej totiž neobvyklé.
Či išlo o províziu v súvislosti s peniazmi poisťovne Seguros Oriente, nie je známe, rovnako ani to, čo s hlásením polícia urobila.
Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl na otázku SME, ako v tomto prípade polícia postupovala, reagoval, že novinári nepatria medzi osoby oprávnené oboznamovať sa s prácou finančnej spravodajskej jednotky v polícii.

Riešia to aj daniari
Poelenove firmy už účty v Privatbanke nemajú. Banka ešte minulý mesiac informovala, že posledné kontá zavrela vlani v októbri, medzi nimi aj účty firmy Latem Trading, cez ktoré sa podľa Panama Papers vraj takisto prelievali nezdanené či vytunelované peniaze.
Zatváranie účtov nesúviselo s podozrivými transakciami, ale s tým, že banka na prevodoch nezarábala.
Poelenovi v banke zostal už len jeden účet – osobný úverový účet, ktorý súvisí s úverom z roku 2008 na byt v bratislavskom Starom Meste, kde má sídlo Latem Trading.
S Poelenom sa SME opakovane nepodarilo spojiť. Do Poelenovej slovenskej firmy Latem Trading sa už ohlásila daňová kontrola, preveruje ju aj polícia. V Holandsku zas prešetrujú Poelenovu konzultačnú firmu Infintax.
Investičná skupina Penta je finančným partnerom firmy NAMAV, ktorá je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.