BRUSEL. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie, brexit, by mohol zaviesť britskú ekonomiku do "niekoľkoročnej recesie". Slová britského ministra financií Georgea Osborneho dnes citovali viaceré britské a svetové médiá, vrátane európskeho týždenníka Politico.
Osborne upozornil, že ministerstvo ako strážca britskej štátnej pokladnice vypracovalo analýzu, podľa ktorej odchod Británie z EÚ by znamenal "okamžitý a hlboký šok" a poškodil by ekonomiku kráľovstva. Tento šok by ešte viac zhoršili "zložité rokovania", ktoré by nasledovali po pozitívnom hlasovaní za odchod z únie.
EÚ už naznačila, že v prípade brexitu bude jednať s Britániou ako s treťou krajinou a budú nasledovať zdĺhavé a náročné rokovania o novom zadefinovaní ekonomických vzťahov medzi Britániou a EÚ ako najväčším ekonomickým blokom na svete.
"Presne mesiac pred referendom sa britský národ musí pýtať, či chce vedome hlasovať za recesiu," uviedol Osborne v súvislosti s analýzou jeho rezortu. Referendum o zotrvaní Británie v EÚ sa uskutoční 23. júna.
Britské ministerstvo financií už dávnejšie avizovalo, že dlhodobý dosah brexitu by v horizonte až 15 rokov viedol ku každoročným stratám okolo 4300 britských libier (vyše 5500 eur) pre každú domácnosť.
Pozitívnejšie vyhliadky sú založené na scenári, že po nevyhnutnom "krátkodobom šoku" budú nasledovať ústretové a rýchle rokovania s EÚ o dosiahnutí novej ekonomickej dohody.
V tomto prípade by sa podľa rezortu financií HDP krajiny prepadol o 3,6 % voči súčasným prognózam na nasledujúce dva roky, narástla by inflácia a ceny nehnuteľností by klesli o 10 %.
V prípade "dlhodobého šoku", straty výhod z jednotného európskeho trhu a ťahajúcich sa rokovaní s EÚ by prepad HDP mohol byť až na úrovni 6 %, ešte vyššia miera inflácie a prepad cien nehnuteľností o 18 percent.