BRATISLAVA. Slovensku sa nepodarilo Európskej komisii vysvetliť, prečo pri predaji pôdy diskriminuje cudzincov.
Podľa súčasnej legislatívy majú cudzinci totiž len obmedzené možnosti kúpiť si poľnohospodársku pôdu. Zákon vláda sprísnila pred rokom. Brusel požiadal vládu, aby mu vysvetlila, prečo k takémuto kroku pristúpila. Aké argumenty sme použili, nie je známe, no je zrejmé, že nestačili.
„Hoci Komisia súhlasí s tým, že by vnútroštátne orgány mali mať možnosť riadne regulovať trhy s poľnohospodárskou pôdou, viaceré opatrenia považuje z hľadiska prilákania investícií do rozvoja vidieka za neprimerane obmedzujúce a diskriminačné,“ objasnil Andrej Králik zo Zastúpenia Komisie na Slovensku.
Vo štvrtok nás Brusel vyzval, aby sme do dvoch mesiacov zmenili zákony. V prípade, že to neurobíme, môže celý spor skončiť až na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu.
Slovenský zákon, ktorý podľa Komisie obmedzuje vlastnícke práva, platí pre pôdu s rozlohou väčšou ako dvetisíc štvorcových metrov ležiacich mimo územia obce.
Podľa zákona cudzincom môže vlastník predať svoje pozemky len vtedy, ak nenájde kupca na Slovensku nepochodí. Dôvodom, ktorý vláda prezentovala pri zavádzaní zmeny, bolo, že nechcela, aby sa naše pozemky dostali do cudzích rúk.
Okrem nás by svoje zákony mali podľa Komisie upraviť ďalšie štyri krajiny Únie, a to Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko. Dôvody však nie sú u všetkých krajín rovnaké.
