BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Maďarská centrálna banka za posledné roky pomohla miliónmi eur známym či rodine funkcionárov a predstaviteľov vládnej strany Fidesz.
V roku 2014 si založila šesť nadácií, do ktorých podľa ekonomického magazínu The Economist naliala viac ako miliardu eur. Nadácie nakupovali štátne dlhopisy od komerčných bánk.
Keďže nadácie boli štátne a obchodovali s verejnými peniazmi, nákupom štátnych dlhopisov nepriamo financovali štát.
Zarobili však aj komerčné banky. Jednou z nich bola aj banka NHB Novekedesi Hitel Bank Zrt., ktorej podľa Bloombergu štátne nadácie zaplatili najmenej 80,6 milióna eur.
Túto banku vlastní podľa agentúry bratranec guvernéra centrálnej banky Tamás Szemerey.
Dostal aj guvernérov syn
Ďalší podivný biznis sa vynoril spoza financovania nábytkárskej firmy, ktorá od banky NHB dostala dotáciu. Jej majiteľom je syn guvernéra národnej banky Györgya Matolcsyho.
Prípadov, keď sa s verejnými peniazmi hospodárilo netransparentne a neefektívne, je viacero.
Napríklad centrálna banka cez nadácie financovala rôzne zbytočné výskumné projekty, ako napríklad výskumné cesty do Rwandy pre analýzu úloh žien v politike či projekt o význame volieb v Tanzánii pre svetovú ekonomiku.
Takéto investovanie je pritom v rozpore s pravidlami Európskej centrálnej banky.
Aby maďarský premiér Viktor Orbán zakryl machinácie, chcel prijať novelu zákona, ktorá by umožnila, aby nadácie nemuseli informovať o svojich finančných záležitostiach. Maďarský najvyšší súd novelu zamietol, čím sa kauza odkryla.
Guvernér maďarskej centrálnej banky Matolcsy je priateľom premiéra Viktora Orbána. Po prepuknutí kauzy sa Matolcsy vyjadrovať nechcel a zastával sa ho aj Orbán. „Guvernéra odvolám, až naprší a uschne,“ povedal.
Nonsens
Pochybnosti zo sprenevery však maďarská prokuratúra odmietla. Tvrdí, že v tom, čo robila centrálna banka, trestný čin nevidí. Šéf prokuratúry Péter Polt je pritom manžel šéfky ľudských zdrojov v centrálnej banke.
Mimovládka Transparency International má iný názor. „Je to inštitucionálny nonsens,“ povedal generálny riaditeľ maďarskej Transparency József Péter Martin.
Myslí si, že to, čo robila centrálna banka, bolo financovanie ľudí blízkych vláde a vedeniu centrálnej banky.
Podobný prípad ako v Maďarsku sa na Slovensku zatiaľ nestal. "Veľký rozdiel je to naše zverejňovanie zmlúv, takto by to sotva trvalo roky, kým by sa na to prišlo," vraví riaditeľ Tranparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
Dodáva, že druhou poistkou sú viacerí kvalitní ľudia v bankovej rade, ktorí by na nekalé praktiky upozornili.
Stopercentná záruka však podľa Šípoša neexistuje, napríklad ak by Národná banka Slovenska (NBS) zmluvy tajila. "V každom prípade, aj na Slovensku má prideľovanie grantov NBS rezervy," vraví Šípoš.
Naráža na nedávno zverejnené informácie týždenníkom Trend. Ten upozornil na zvláštne darovacie zmluvy NBS. Vlani rozdala cez dary takmer pol milióna eur, tie mali byť použité na verejno-prospešné projekty.
S niektorými darovacími zmluvami nie je spokojný ani Najvyšší kontrolný úrad. Problémom bolo napríklad to, že NBS darovala v rokoch 2013 a 2014 spoločnosti Hedak viac ako desať percent zo všetkých peňazí (zhruba 92-tisíc eur), ktoré sa v oboch rokoch rozdeľovali.
Firme Hedak patrí Poliklinika Mýtna, no šéf firmy Martin Cingel si nemyslí, že by mal s bankou nadštandardné vzťahy.