BRATISLAVA. Indikátor dôvery v priemysle sa v máji 2016 znížil, keď oproti aprílu 2016 klesol o 3 percentuálne body (p. b.) na hodnotu 4.
Pokles indikátora nepriaznivo ovplyvnil hlavne pesimistické očakávania vývoja produkcie na nasledujúce tri mesiace. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najvyššia tohtoročná úroveň
Trend priemyselnej produkcie v máji dosiahol najvyššiu tohtoročnú úroveň, keď sa saldo zvýšilo o 14 na 18 p. b.
Rast sa zaznamenal vo väčšine odvetví priemyslu, najvýraznejší vo výrobe dopravných prostriedkov, ostatných nekovových výrobkov a drevených a papierových výrobkov.
Pokles bol len v dvoch odvetviach, a to vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a farmaceutických výrobkov.
Saldo celkovej úrovne objednávok zostalo už tretí mesiac v rade na rovnakej úrovni. Rast objednávok bol hlavne vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a textilu a odevov.
Pokles objednávok zaznamenali najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, strojov a zariadení a potravín. Väčšina respondentov (83 %) považuje súčasné objednávky za dostatočné.
Saldo objednávok na export sa oproti aprílu znížilo o 5 p. b. na zápornú úroveň 10. Pokles objednávok na export uviedli vo väčšine odvetví, a to najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, počítačov, elektronických a optických výrobkov a ostatnej výrobe, opravách a inštaláciách.
Podiel respondentov, ktorí považujú súčasnú úroveň objednávok na export za dostatočnú, dosiahol 74 %.
Rátajú so zvyšovaním cien
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v máji zostalo na rovnakej úrovni (5). So zvyšovaním cien počítajú najmä vo výrobe kovov a kovových výrobkov. Naopak, znižovanie cien predpokladajú hlavne v ostatnej výrobe, opravách a inštaláciách a výrobe potravín.
Saldo zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížilo o 1 p. b. na 3. Znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne vo výrobe kovov a kovových výrobkov a ostatnej výrobe, opravách a inštaláciách; podľa regiónov len v Košickom a Banskobystrickom kraji.
Naopak, zvyšovanie počtu zamestnancov sa očakáva hlavne vo výrobe strojov a zariadení a dopravných prostriedkov; podľa veľkosti v podnikoch s 20 až 99 zamestnancami a podľa regiónov v najmä v Žilinskom a Bratislavskom kraji. So stabilizáciou zamestnanosti počítajú dve tretiny respondentov.